H 22 • L 21
24C
26C
23C
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportFaworyt do medalu pokonany! Chemik wygrał z Jastrzębskim Węglem
PlusLiga_ Indykpol AZS Olsztyn-Chemik Bydgoszcz_ Bartosz Filipiak_ SF
26.11.2018 | 19:55

Faworyt do medalu pokonany! Chemik wygrał z Jastrzębskim Węglem

Bydgoszczanie sprawcami jednej z największych niespodzianek w PlusLidze.

Na zdjęciu: Bartosz Filipiak w ataku skończył tylko sześć z dwudziestu wystaw, ale jego zespół odniósł cenną wygraną.

Czwarte zwycięstwo w tym sezonie PlusLigi siatkarzy Chemika. Na bydgoski zespół w meczu z Jastrzębskim Węglem nikt nie stawiał, a zespół Jakuba Bednaruka z faworytem do medalu wygrał na jego parkiecie i to w trzech setach!

Bydgoscy siatkarze w przeszłości wygrali tylko dziewięć (z 36 spotkań) przeciwko zespołowi z Jastrzębia Zdroju w rozgrywkach PlusLigi. Do poniedziałkowego pojedynku przystąpili umotywowani wygraną nad GKS-em Katowice (3:1) w poprzedniej kolejce. – Odetchnąłem z ulgą. Mówiłem chłopakom, że to był dla nas najważniejszy mecz listopada – mówił po tym pojedynku trener bydgoskich siatkarzy. Jakub Bednaruk przyznawał, że pojedynek w Jastrzębiu będzie dla jego zespołu trudny, bo jastrzębianie są w tym sezonie jednym z faworytów do zdobycia medalu w rozgrywkach PlusLigi. Wystarczy wspomnieć, że z dziewięciu wcześniejszych spotkań, zespół Jastrzębskiego Węgla za trzy punkty pokonał we własnej hali PGE Skrę Bełchatów (3:1), czy Trefla Gdańsk (3:0).

INFORMACJE Z CHEMIKA I PAŁACU W NASZYM SERWISIE – SIATKÓWKA BYDGOSZCZ

Trener jastrzębian zdecydował się na jedną roszadę w wyjściowej szóstce. Ferdinando de Giorgi postawił po raz pierwszy w tym sezonie na Salvadora Hidalgo Olivę, który na pozycji przyjmującego zastąpił Niemca Christiana Fromma. Warto nadmienić, że w kadrze zespołu z Jastrzębia Zdroju jest dwóch zawodników, którzy mają za sobą przeszłość gry w Chemiku. To atakujący Dawid Konarski (wychowanek zespołu) i rozgrywający Nikodem Wolański.

Bydgoszczanie świetnie zagrali w Jastrzębiu Zdroju. Na początku pierwszego seta prowadzili różnicą czterech punktów (6:2, 14:10), a ich liderem w ofensywie był Bartłomiej Lipiński. Przewaga Chemika wzrosła do pięciu punktów (21:16), gdy ataków nie skończyli Lyneel i Konarski (wyrzucili piłkę w aut), jednak jastrzębianom udało się w końcówce zbliżyć się do Chemika na dystans jednego punktu (22:23), co ważne bydgoski zespół wytrzymał końcówkę partii i wygrał ją 25:23.

Dwie kolejne odsłony to zdecydowana dominacja bydgoskiej drużyny. Chemik bardzo wyraźnie wygrał drugiego seta, notując w nim aż siedem asów serwisowych i sześć punktowych bloków! Z drugiej strony, bydgoscy siatkarze w tej partii skończyli tylko trzy z czternastu ataków (21% skuteczności, a Jastrzębski Węgiel miał 41% w ataku). I to właśnie zagrywka zadecydowała o losach tej odsłony. Podobnie było w trzecim secie. Na niewiele zdała się zmiana na pozycji atakującego w zespole z Jastrzębia (Konarskiego zastąpił Jakub Bucki). W całym meczu, bydgoscy siatkarze zdobyli 14 punktów blokiem i 8 zagrywką, a rywale – odpowiednio 7 blokiem i 3 z zagrywki.

Chemik odniósł czwartą wygraną w tym sezonie PlusLigi. W grudniu, zespół trenera Bednaruka rozegra trzy mecze we własnej hali. Najbliższy – 8 grudnia (sobota, 20:30) w Łuczniczce ze Stocznią Szczecin.

PLUSLIGA – FAZA ZASADNICZA – SEZON 2018/2019 – 9. KOLEJKA – 26.11.2018 R.
JASTRZĘBSKI WĘGIEL – CHEMIK BYDGOSZCZ 0:3 (23:25, 16:25, 22:25)

JASTRZĘBSKI WĘGIEL: Kampa 1, Hidalgo Oliva 15, Kosok 5, Konarski 7, Lyneel 6, Hain 8 oraz Popiwczak (libero), Wolański, Bucki 5.

CHEMIK: Vinhedo 3, Kovacević 9, Morozau 7, Filipiak 9, Lipiński 11, Szalacha 9 oraz A. Kowalski (libero), Gryc.

Sędziowali: Piotr Skowroński, Zbigniew Wolski.
Komisarz PlusLigi: Andrzej Skorupa.
Widzów:
1739.
MVP meczu: Michał Szalacha (Chemik Bydgoszcz).

PLUSLIGA – WYNIKI 9. KOLEJKI
Cerrad Czarni Radom – MKS Będzin 3:0 (25:12, 25:16, 25:17)
Asseco Resovia Rzeszów – Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (23:25, 23:25, 25:18, 25:16, 12:15)
GKS Katowice – Stocznia Szczecin 3:1 (25:23, 28:26, 17:25, 25:12)
Aluron Virtu Warta Zawiercie – PGE Skra Bełchatów 3:1 (25:20, 25:20, 25:27, 25:21)
Cuprum Lubin – Trefl Gdańsk 0:3 (19:25, 21:25, 20:25)