Bydgoszcz
-1C
Słonecznie
54% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H -1 • L -1
-5C
Czw
-4C
Pt
-8C
Sob
-5C
Nd
-9C
Pon
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaFestiwal Camerimage w przyszłym tygodniu. Co przygotowano?
Camerimage, Marek Żydowicz - ST
04.11.2016 | 13:36

Festiwal Camerimage w przyszłym tygodniu. Co przygotowano?

W Bydgoszczy zostanie pokazanych kilkaset filmów.

Na zdjęciu: Marek Żydowicz w czwartek spotkał się z dziennikarzami.

Fot. Sebastian Torzewski

Już za nieco ponad tydzień rozpocznie się 24. edycja festiwalu Camerimage. W jego ramach w Bydgoszczy zostanie pokazanych kilkaset filmów.

Podczas Gali Otwarcie w Operze Nova odbędzie się pokaz filmu Powidoki w reżyserii Andrzeja Wajdy. Oficjalna polska premiera kandydata do Oscara ma nastąpić 13 stycznia. W czasie gali zostanie także pokazany film La La Land oraz odbędzie się recital Włodka Pawlika.

W trakcie festiwalowego tygodnia w Operze Nova, Multikinie i kinie Orzeł zostanie pokazanych 300 filmów. W tym roku szczególną popularnością cieszyła się kategoria debiutancka. – Z wielkim trudem wybraliśmy nominowane filmy – przyznaje Marek Żydowicz, który przyznał, że rozwija się też konkurs seriali, w którym udział biorą odcinki pilotażowe. – Dostaliśmy ponad 300 zgłoszeń. Ta forma w ostatnich latach rozwija się zdecydowanie lepiej niż filmy fabularne – ocenia organizator festiwalu. W tym roku – z uwagi na niewielki rozwój – zabraknie kategorii dla filmów 3d.

Nagrody za całokształt twórczości odbiorą operator Michael Chapman i reżyser Michael Apted. Laureatem wyróżnienia dla producenta ze szczególną wrażliwością wizualną  będzie Robert Lantos, zaś jako duet autor zdjęć – reżyser docenieni zostaną Paul Sarossy i Atom Egoyan,. Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego trafi do Jessiki Lange, która w Galerii Miejskiej bwa przedstawi wystawę swoich fotografii. W Toruniu zaprezentowane zostaną za to prace Davida Cronenberga. W kinach widzowie zobaczą m.in.  „Snowdena” Olivera Stone’a, „Nowy początek” czy najnowszy film Mela Gibsona „Przełęcz Ocalonych”. Festiwal zakończy się 19 listopada.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail