Bydgoszcz
-5C
85% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H -5 • L -5
-13C
Wt
-12C
Sr
2C
Czw
1C
Pt
1C
Sob
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaInowrocławRozrywka i kulturaFilm z Inowrocławiem w tle
Park Solankowy - Inowrocław - LG (4)
17.03.2016 | 17:36

Film z Inowrocławiem w tle

Nakręcono film opowiadający o Niemcu, który uratował relikwie św. Wojciecha.

Na zdjęciu: Fontanna w Parku Solankowym w Inowrocławiu

Fot. Leszek Grabowski

Wydarzenie ważne w historii Inowrocławia stało się tematem najnowszego filmu Andrzeja Machnowskiego pt. „Emisariusz Kardynała”. O czym opowiada ta produkcja polskiego reżysera? 

W filmie przedstawiono nie tylko niezwykłe wydarzenie, ale również postać niesamowitego człowieka, jakim był Urban Thelen. Ten niemiecki żołnierz Wehrmachtu w czasie II wojny światowej przebywał w Inowrocławiu i na prośbę proboszcza miejscowego kościoła pw. św. Mikołaja, ks. Paula Mattauscha, podjął się niebezpiecznej misji uratowania relikwii św. Wojciecha z katedry gnieźnieńskiej. Niemiec wykonał to zadanie i w lipcu 1941 r. przewiózł potajemnie relikwie św. Wojciecha z Gniezna do Inowrocławia, gdzie zostały ukryte w kościele św. Mikołaja i bezpiecznie doczekały końca wojny.

Film powstał w agencji ATM dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i TVP Historia. – To nie tylko bardzo ciekawa historia, ale także opowieść o dzielnych ludziach po obu stronach wojennej „barykady”, którzy w imię swojej wiary ryzykowali życie – mówi Prezydent Miasta Inowrocławia, Ryszard Brejza.

Przedpremierowy pokaz filmu odbędzie się 23 marca o godz. 17:00 w Instytucie Prymasa Józefa Glempa przy placu Klasztornym 2 w Inowrocławiu. W wydarzeniu udział weźmie autor filmu oraz Jego Ekscelencja arcybiskup Henryk Muszyński. Specjalni goście będą również uczestniczyć w dyskusji, która odbędzie się po pokazie. Tematem rozmowy będzie wierność wartościom chrześcijańskim w czasach pogardy na przykładzie Urbana Thelena.

Osoby, które chcą uczestniczyć w przedpremierowym pokazie filmu muszą posiadać bezpłatne wejściówki. Bilety należy odbierać w Urzędzie Miasta w pokoju nr 204. Liczba miejsc jest ograniczona. „Emisariusz Kardynała” zostanie wyemitowany również w telewizji. 27 marca o godz. 16:25 będzie można go obejrzeć na kanale TVP Historia.

Powiązane treści