Bydgoszcz
-12C
85% wilgotność
Wiatr: 1km/h S
H -12 • L -12
-12C
Pon
-13C
Wt
-12C
Sr
2C
Czw
1C
Pt
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaFitch podnosi ratingi Bydgoszczy. Bruski: Nasza polityka okazała się słuszna
Rafał Bruski
12.03.2016 | 15:47

Fitch podnosi ratingi Bydgoszczy. Bruski: Nasza polityka okazała się słuszna

Agencja Fitch Ratings opublikowała najnowsze dane dotyczące finansów miasta. - Tak dobrze nie było od lat - przekonuje prezydent Rafał Bruski.

Na zdjęciu: Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy od 2010 roku.

Fot. Leszek Grabowski

Agencja ratingowa Fitch podniosła zarówno krajowy, jak i międzynarodowy rating Bydgoszczy. – Tak dobra ocena wpływa pozytywnie na wiarygodność finansową miasta – podkreśla prezydent Rafał Bruski.

Długoterminowy międzynarodowy rating miasta Fitch określił na BBB+ (wobec wskaźnika BBB notowanego systematycznie w minionych latach), a krajowy – na A+ w stosunku do oceny A w poprzednich zestawieniach począwszy od 2011 roku. W komunikacie przekazanym przez bydgoski ratusz czytamy uzasadnienie takiej decyzji: „Podniesienie ratingów odzwierciedla poprawę wyników operacyjnych Bydgoszczy wspieraną przez dobre zarządzanie finansowe i rosnącą gospodarkę lokalną. Rating uwzględnia również umiarkowane zadłużenie i bezpieczny wskaźnik spłaty zadłużenia”.

Zdaniem prezydenta Bruskiego, ocena analityków dowodzi, że finanse miasta mają się „bardzo dobrze”. – Podniesienie ratingów do takiego poziomu zdarza się rzadko. Dla nas to znak, że polityka oszczędności i racjonalnego wydawania każdej miejskiej złotówki była trafiona – komentuje włodarz miasta.

Drugim filarem, który wpłynął na pozytywną dla Bydgoszczy decyzję agencji Fitch, miała być poprawiająca się koniunktura w lokalnej gospodarce. Jej wyrazem mają być chociażby wskaźniki bezrobocia, które na koniec 2015 roku wynosiło 5,4 proc. wobec krajowej średniej na poziomie niemal 10 procent. – To efekt pojawienia się nowych inwestorów w parku przemysłowym czy rozwoju branży IT – twierdzi Bruski. I dodaje, że to skutkuje z kolei „poprawą finansów rodzin”, co „cieszy handlowców i firmy usługowe”. – Co istotne – bezrobocie spada nie tylko w mieście, ale i powiecie. Taka jest rola metropolii – tu zarabiają i wydają pieniądze również mieszkańcy okolicznych gmin czy powiatów – podsumowuje prezydent Bydgoszczy.

Powiązane treści