Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Fordon: Rafał Bruski działa w sprawie ulicy Piechockiego. Będzie projekt przywrócenia jej nazwy

Dodano: 03.04.2018 | 15:43

Radni zajmą się pomysłem prezydenta Bruskiego, który chce przywrócenia wcześniejszego patrona jednej z fordońskich ulic.

Na zdjęciu: Widok na ulicę, której - do niedawna - patronował Jan Piechocki.

Fot. BB

Przed nami kolejny odcinek serialu związanego z dekomunizacją ulic. W związku z protestem mieszkańców ulicy Zbigniewa Raszewskiego prezydent Rafał Bruski zdecydował skierować projekt uchwały o wyrażenie zgody na przywrócenia dotychczasowej nazwy – doktora Jana Piechockiego.

Ulica Jana Piechockiego nie była początkowo uwzględniona jako nazwa przeznaczona do zmian w związku z ustawą dekomunizacyjną. 13 grudnia ubiegłego roku wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ogłosił jednak, że jej nowym patronem został Zbigniew Raszewski.

Mieszkańcy ulicy nie zgodzili się z decyzją wojewody i od razu rozpoczęli działania w sprawie przywrócenia poprzedniej nazwy. W grudniu wysłali oni list protestacyjny do wojewody, a pod koniec marca wraz z Radą Osiedla Nowy Fordon zorganizowali spotkanie, na którym omówiono życiorys Jana Piechockiego. Obecna na nim jego córka podkreśliła, że jej ojciec działał na rzecz społeczności miasta, krzewił życie kulturalne, a po wojnie organizował szkolnictwo i propagował polskość.


CZYTAJ WIĘCEJ: Jan Piechocki nie był komunistą. Co z nazwa ulicy w Fordonie?


Przyczyną dekomunizacji doktora Piechockiego była jego przynależność do Stronnictwa Demokratycznego – partii satelickiej PZPR. O przywrócenie nazwy walczą mieszkańcy, członkowie rodziny naukowca oraz wspomniana Rada Osiedla Nowy Fordon. Jej przewodniczący Jan Kwiatoń wysłał list do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka z prośbą o ponowne przeanalizowanie historii Jana Piechockiego.

Do działań mieszkańców Fordonu dołączył się prezydent Rafał Bruski. Na najbliższą sesję rady miasta skieruje on projekt uchwały o zwrócenie się do IPN i wojewody o wyrażenie zgody na przywrócenie dawnej nazwy. Projekt prezydenta ma zostać rozpatrzony 25 kwietnia.

CZY WIESZ, ŻE…
Dr Jan Piechocki został patronem ulicy na osiedlu Przylesie na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej z 26 czerwca 1985 roku. W uzasadnieniu decyzji przewodniczący rady Bronisław Rosiak podkreślił, że Piechocki był długoletnim nauczycielem szkół średnich, publicystą i krytykiem literackim oraz społecznikiem, a „jego wielostronna działalność miała znaczący wpływ na rozwój kultury i oświaty Bydgoszczy i regionu”.