Bydgoszcz
12C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H 12 • L 12
15C
Wt
15C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
14C
Sob
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeFordon: Znane boisko na Kasztelance zostanie zlikwidowane. Dlaczego?
boisko Kasztelanka Fordon
23.12.2016 | 01:32

Fordon: Znane boisko na Kasztelance zostanie zlikwidowane. Dlaczego?

Na zdjęciu: Boisko przy ulicy Swobodnej było przez wiele lat miejscem spotkań fordońskiej młodzieży.

Fot. Fordon Na Co Dzień / Facebook

Jeden z rekreacyjnych symboli Fordonu – boisko przy ulicy Swobodnej, czyli popularne „Zielone” – znika z powierzchni ziemi. Powód – teren, na którym stało, wrócił do poprzedniego właściciela.

CZYTAJ TAKŻE: Sukces po latach? Stary Fordon czeka na rewitalizację

Od kilku dni Fordoniacy wymieniają się niepokojącymi sygnałami o pracach rozbiórkowych, które rozpoczęły się przy istniejącym od kilkunastu lat obiekcie. Faktycznie – z placu znikają kolejne elementy boiska, które w epoce przedorlikowej wyróżniało się nawierzchnią – zielonym dywanem (stąd obiegowa nazwa), umożliwiając zarówno grę w piłkę nożną, jak i chociażby koszykówkę. Przez lata stało się jednak dla fordońskiej młodzieży czymś więcej – przede wszystkim miejscem spotkań.

Sprawdziliśmy więc w urzędzie miasta, dlaczego zdecydowano się na demontaż konstrukcji. Okazuje się, że po nieruchomość zgłosiła się poprzednia współwłaścicielka gruntu i zarazem spadkobierczyni drugiego z dawnych właścicieli. – 7 marca 2013 roku złożyła wniosek o zwrot działki – wyjaśnia w rozmowie z nami Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. Na mocy decyzji urzędu wojewódzkiego do przeprowadzenia postępowania został wyznaczony starosta bydgoski (prezydent miasta, jako strona, został z niego wyłączony), który 1 kwietnia br. nakazał zwrot ponad półhektarowego terenu.

Informacja o zwrocie działki wywołała spekulacje, że miasto postawiło boisko na „niepewnym” gruncie. Rzecznik Stachowiak przekonuje jednak, że tak nie było. – Od 1992 roku działka stanowiła własność gminy Bydgoszcz – stało się tak za sprawą decyzji ówczesnego wojewody, w wyniku której Skarb Państwa przekazał nieruchomość miastu. Boisko powstało w latach 2002-2003, a więc w momencie, gdy miasto miało pełne prawo do władania nieruchomością na cele budowlane – tłumaczy.

Decyzja o zwrocie działki ma charakter ostateczny. Boisko przy ul. Swobodnej musi zostać zlikwidowane do końca roku.

Powiązane treści