Bydgoszcz
15C
Niebo głównie zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 15 • L 15
18C
Czw
19C
Pt
21C
Sob
24C
Nd
26C
Pon
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaGdzie się podziała ulica… Bydgoska? [AKCJA]
bydgoskatlo
04.10.2016 | 23:22

Gdzie się podziała ulica… Bydgoska? [AKCJA]

Na zdjęciu: Czas na ulice Bydgoskie! : )

Fot. MB

Olsztyn, Poznań, Grudziądz, Iława, Krajenka, Radom, Szczecin, Piła czy też Gdańsk – w każdym z tych miejsc znajdziemy ulicę Bydgoską. Niestety wiele jest w naszym kraju miast, które do tej pory nie dedykowały Bydgoszczy żadnej z arterii. Poznaj plan redakcji portalu Metropolia Bydgoska.PL na zmianę tego stanu rzeczy.

W pierwszej kolejności chcielibyśmy zawalczyć o nadanie „bydgoskiego patronatu” ulicom w miastach, które zostały w ten sam sposób uhonorowane przez Bydgoszcz. Jako przykład podać możemy Koszalin, Złotów i Łomżę. Każde z nich ma w grodzie nad Brdą „swoją” ulicę: na Bartodziejach znajdziemy Koszalińską, a na Wyżynach – Łomżyńską i Złotowską. Tego typu przykłady można by mnożyć.

Dlaczego właśnie teraz?

W kwietniu 2016 roku Sejm RP przyjął uchwałę, która obliguje samorządy do usunięcia z przestrzeni publicznej nazw, które jednoznacznie kojarzą się z ustrojem komunistycznym. I tak do końca marca przyszłego roku nową nazwę zyskać powinny ulice Armii Ludowej, Bohaterów Wietnamu czy też Komuny Paryskiej. W większości miast zmiany dotkną przynajmniej kilkunastu miejsc: ulic, skwerów i placów.

Jak będziemy działać?

Po pierwsze, akcja w internecie. Postaramy się zachęcić internautów, polityków czy też dziennikarzy np. z Koszalina do przedstawienia naszego pomysłu „odwdzięczenia się Bydgoszczy” na szczeblu lokalnym. Po drugie, jako redakcja wystosujemy oficjalne pisma do samorządów, w których przedstawimy nasz pomysł.  Po trzecie, postaramy się zjednoczyć wokół idei samych bydgoszczan, których poprosimy o przesyłanie kopii pisma w formie elektronicznej na adresy włodarzy danych miast, a także o agitowanie na rzecz tej idei na fanpage wspominanych miast.

Już wkrótce przedstawimy szczegóły akcji. Tymczasem czekamy na pomoc w odszukaniu miast, które Waszym zdaniem powinny zyskać ULICĘ BYDGOSKĄ.

Powiązane treści