Bydgoszcz
12C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h NW
H 12 • L 12
16C
Czw
18C
Pt
19C
Sob
22C
Nd
25C
Pon
PILNE: Utrudnienia w ruchu przy CH Rondo. W związku z pracami drogowymi wyłączony jest jeden pas ruchu
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaGdzie się podziała ulica… Bydgoska? [AKCJA]
bydgoskatlo
04.10.2016 | 23:22

Gdzie się podziała ulica… Bydgoska? [AKCJA]

Posiadanie "własnej" ulicy to niewątpliwa promocja dla miasta. Niestety Bydgoszcz, chociaż sama posiada wiele tego typu nazw, to sama nie może liczyć na podobną rekompensatę. Razem możemy to zmienić.

Na zdjęciu: Czas na ulice Bydgoskie! : )

Fot. MB

Olsztyn, Poznań, Grudziądz, Iława, Krajenka, Radom, Szczecin, Piła czy też Gdańsk – w każdym z tych miejsc znajdziemy ulicę Bydgoską. Niestety wiele jest w naszym kraju miast, które do tej pory nie dedykowały Bydgoszczy żadnej z arterii. Poznaj plan redakcji portalu Metropolia Bydgoska.PL na zmianę tego stanu rzeczy.

W pierwszej kolejności chcielibyśmy zawalczyć o nadanie „bydgoskiego patronatu” ulicom w miastach, które zostały w ten sam sposób uhonorowane przez Bydgoszcz. Jako przykład podać możemy Koszalin, Złotów i Łomżę. Każde z nich ma w grodzie nad Brdą „swoją” ulicę: na Bartodziejach znajdziemy Koszalińską, a na Wyżynach – Łomżyńską i Złotowską. Tego typu przykłady można by mnożyć.

Dlaczego właśnie teraz?

W kwietniu 2016 roku Sejm RP przyjął uchwałę, która obliguje samorządy do usunięcia z przestrzeni publicznej nazw, które jednoznacznie kojarzą się z ustrojem komunistycznym. I tak do końca marca przyszłego roku nową nazwę zyskać powinny ulice Armii Ludowej, Bohaterów Wietnamu czy też Komuny Paryskiej. W większości miast zmiany dotkną przynajmniej kilkunastu miejsc: ulic, skwerów i placów.

Jak będziemy działać?

Po pierwsze, akcja w internecie. Postaramy się zachęcić internautów, polityków czy też dziennikarzy np. z Koszalina do przedstawienia naszego pomysłu „odwdzięczenia się Bydgoszczy” na szczeblu lokalnym. Po drugie, jako redakcja wystosujemy oficjalne pisma do samorządów, w których przedstawimy nasz pomysł.  Po trzecie, postaramy się zjednoczyć wokół idei samych bydgoszczan, których poprosimy o przesyłanie kopii pisma w formie elektronicznej na adresy włodarzy danych miast, a także o agitowanie na rzecz tej idei na fanpage wspominanych miast.

Już wkrótce przedstawimy szczegóły akcji. Tymczasem czekamy na pomoc w odszukaniu miast, które Waszym zdaniem powinny zyskać ULICĘ BYDGOSKĄ.

Powiązane treści