Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Gowin: Nie ma w Bydgoszczy potrzeby powołania osobnej uczelni medycznej

Dodano: 24.01.2018 | 13:57
Jarosław Gowin

Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin odwiedził dziś Bydgoszcz.

Na zdjęciu: Mikołaj Bogdanowicz i Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej na UKW.

Fot. Błażej Bembnista

Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin odwiedził dziś Bydgoszcz. Podczas konferencji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego opowiedział o zmianach w szkolnictwie wyższym, a także o szansach na utworzenie w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego.

Dwa dni temu Gowin zaprezentował „Konstytucję dla nauki”, czyli założenia reformy szkolnictwa wyższego. Według ministra pozwoli ona na zrównoważony rozwój wszystkich uczelni, także tych z mniejszych ośrodków. Nowa ustawa była szeroko konsultowana ze środowiskiem akademickim, co według wicepremiera jest jej największym atutem.

– Ta ustawa jest wspólną ustawą – rządu, ministerstwa i środowiska naukowego. Do ministerstwa dotarło łącznie 3300 rozmaitych uwag i propozycji. Po wnikliwej analizie uwzględniliśmy ich blisko 700. W obszarach, które uległy najpoważniejszym zmianom, są propozycje adresowane do uczelni takich jak bydgoskie, czyli uczelni średniej wielkości – powiedział Gowin.

Nowa ustawa zakłada wspieranie „wysp doskonałości naukowej”, obecnych również w województwie kujawsko-pomorskim. Jak komunikuje Gowin, projekt Regionalnych Inicjatyw Doskonałości przewiduje wsparcie ministerialne w formie trzech grantów na województwo w wysokości do trzech milionów złotych. Mają one trafić na badania w wiodących dziedzinach naukowych. Minister podkreśla, że sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim jest specyficzna, gdyż zupełnie inną pozycję ma UMK, a inną bydgoskie uczelnie. Granty będą uzyskane na okres czteroletni.

Ministerstwo uruchamia też możliwość finansowania czasopism czy monografii. To jest duża nowość w ostatnich latach – w poprzedniej kadencji zlikwidowano taką możliwość, co odbiło się negatywnie na rozwoju nauk humanistycznych – stwierdził Gowin.

Z zapisów nowej ustawy są zadowoleni nie tylko przedstawiciele samorządu województwa, ale również rektorzy bydgoskich uczelni. Andrzej Walkowiak uważa, że ustawa będzie miała fundamentalne znaczenie dla kujawsko-pomorskiego, podkreślając, że obecnie w wielu parametrach jest ono województwem słabym i skłóconym.

Pojawiały się głosy podważające integralność tego województwa. Myślę, że ta ustawa, która daje możliwość współpracy elitom naszego regionu, elitom akademickim, studentom i naukowcom może być prekursorem i podstawowym spoiwem dla województwa, które powinno przejść przez fazę nowego otwarcia – zakomunikował radny województwa.

Poczułem się bardzo bezpiecznie. Jeżeli na 60 stronach znalazłem wiele razy odniesienia „uczelni artystycznej tak i tak, a w twórczości artystycznej tak i tak”, że słowo „nauka” i „kultura” wypadają w podobnych proporcjach, to w imieniu mojej uczelni bardzo dziękuje za wsłuchiwanie się w odmienność środowiska artystycznego – powiedział rektor Akademii Muzycznej prof. Jerzy Kaszuba.

– Z wielką nadzieją mogę powiedzieć, że ta ustawa z poprawkami zgłaszanymi przez uczelnie regionalne powinna spowodować to, że nauka w Polsce pójdzie do przodu. Jest to ustawa, która musi zabezpieczyć interesy uczelni takich jak nasze. Będziemy tę ustawę popierać – stwierdził rektor UTP prof. Tomasz Topoliński.

– Ja byłem spokojny po prezentacji projektu ustawy. Teraz możemy pracować i się rozwijać. Uzyskaliśmy kategorie A, kiedy były najbardziej nam potrzebne. Do tej pory nie mieliśmy ich, ale znaliśmy swoją rangę. Zostało to jednak szerzej docenione i to nas dobrze ustawia w kontekście Regionalnych Inicjatyw Doskonałości – powiedział rektor UKW prof. Jacek Woźny.

Wizyta ministra nauki była okazją do zapytania go o dalsze losy inicjatywy utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Jej potrzebę dostrzegło ponad 160 tysięcy bydgoszczan, którzy złożyli podpisy poparcia wobec tego kroku. Niestety Jarosław Gowin nie zmienił swojego stanowiska w tej kwestii.

Kierunek zmian w nauce światowej, a także w Polsce wyraźnie wskazuje na potrzebę konsolidowania uczelni. Gdyby w Bydgoszczy pojawiła się koncepcja powstania na bazie UKW, UTP i wydziału medycznego jednej dużej uczelni, wówczas taki projekt mógłby być przez ministerstwo poważnie rozważany. Nie ma w Bydgoszczy potencjału ani potrzeby powołania osobnej uczelni medycznej. Byłoby to marnotrawienie środków finansowych i potencjału naukowego tego ośrodka – stwierdził wicepremier.

W niedawnej rozmowie z MetropoliaBydgoska.PL rektor UTP oznajmił, że istnieją plany rozbudowy kampusu UTP o nowe budynki dydaktyczne i naukowe. Zapytaliśmy ministra o to , kiedy można spodziewać się decyzji o przyznaniu środków na ten cel.

– W tej sprawie jesteśmy w stałym kontakcie z panem rektorem Topolińskim. W tegorocznym budżecie rząd przeznaczył na szkolnictwo wyższe dodatkowy miliard złotych. Mam nadzieję, że w ramach tych środków znajdą się również pieniądze na kampus – zapewnia Gowin.

Błażej Bembnista