Bydgoszcz
-5C
Niebo częściowo zachmurzone
85% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H -5 • L -5
2C
Sr
2C
Czw
1C
Pt
3C
Sob
1C
Nd
ZDMiKP: Wstrzymanie ruchu tramwajowego na odcinku Przylesie-Łoskoń Tramwaje z centrum jadą tylko do pętli Przylesie.
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportHerb Zawiszy powinien być biały. Ale czy faktycznie będzie?
Herb Zawiszy na białym tle - LG (2)
17.05.2016 | 10:51

Herb Zawiszy powinien być biały. Ale czy faktycznie będzie?

Zamieszanie wokół herbu bydgoskiego I-ligowca trwa. A jak długo potrwa?

Na zdjęciu: Radosław Osuch na razie unika odpowiedzi w kwestii wykorzystywania herbu z białym tłem.

Fot. Leszek Grabowski

Pod koniec lutego Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił uchwałę Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy WKS Zawisza Bydgoszcz SA wprowadzającą drugą wersję klubowego herbu – z żółtym tłem. A to oznacza kolejną batalię pomiędzy akcjonariuszami spółki.

Konflikt wokół herbu jest jednym z elementów sporu, który narósł wokół bydgoskiego klubu w ostatnich kilkunastu miesiącach. W sierpniu 2014 roku, mimo sprzeciwu Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza (posiadającego prawo do pierwotnego znaku spółki – z białym tłem), większościowy udziałowiec – Radosław Osuch oraz przedstawiciel miasta przegłosowali uchwałę wprowadzającą alternatywną wersję herbu – ze wspomnianym żółtym tłem. Decyzja miała rzekomo chronić spółkę przed – jak twierdził Osuch – żądaniami finansowymi ze strony SP Zawisza w przypadku przedłużenia licencji na „białą” wersję herbu.

SP Zawisza nie tylko sprzeciwiło się decyzji zgromadzenia, ale oddało sprawę do sądu, twierdząc, że uchwała została podjęta z naruszeniem statutu spółki. – Zakłada on bowiem, że w przypadku – między innymi – kwestii zmiany herbu potrzebna jest zgoda wszystkich akcjonariuszy – przypomina Krzysztof Bess, prezes stowarzyszenia.

Sąd pierwszej instancji nie podzielił jednak tego poglądu i roszczenia oddalił. W lutym wyrok ten zmienił jednak Sąd Apelacyjny w Gdańsku. W jego sentencji czytamy, że sąd nie tylko podzielił zdanie SP Zawisza o złamaniu statutu spółki, ale uznał także, że zarówno uchwalenie, jak i wcielenie w życie uchwały „miało na celu poszkodowanie mniejszościowego akcjonariusza” (w tym wypadku wspomnianego SP Zawisza). W jaki sposób? „Akcjonariusze mieli na celu uniknięcie konieczności zawarcia przez strony dalszej umowy licencyjnej i w istocie pozbawienie powoda (stowarzyszenia – dod. red.) wpływu na to, jakimi barwami klubowymi posługiwać będzie się strona pozwana (spółka – red.)” – czytamy w uzasadnieniu wyroku z 24 lutego. Warto dodać, że poprzednia umowa licencyjna, zawarta jeszcze w 2010 roku, wygasła 9 stycznia.

W związku z decyzją sądu SP Zawisza wystąpiło w marcu do zarządu spółki o podjęcie rozmów w sprawie dalszego wykorzystywania herbu z białym tłem, a na początku maja – z pismem do prezydenta Rafała Bruskiego, w którym oczekuje odpowiedzi, dlaczego reprezentant miasta przyczynił się do podjęcia uchwały niezgodnej z prawem. – Takie twierdzenie jest nadużyciem. W momencie głosowania miałem prawo do takiej decyzji. Zawsze kierujemy się bowiem dobrem spółki. Realizacja postanowień sądu należy już do
zadań zarządu klubu – twierdzi w rozmowie z nami Wiktor Jakubowski, koordynator zespołu nadzoru właścicielskiego w bydgoskim ratuszu.

Do momentu zamknięcia piątkowego numeru MetropoliiBydgoskiej.PL nie udało nam się uzyskać stanowiska w tej sprawie Radosława Osucha, większościowego akcjonariusza Zawiszy. Również Daria Kosmala, rzecznik prasowy klubu, nie znalazła czasu, aby odpowiedzieć na nasze pytania.

Do tematu wrócimy niebawem.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail