Bydgoszcz
16C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 16 • L 16
16C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
18C
Sr
17C
Czw
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaHistoria bydgoskiego artysty opowiedziana w filmie
SONY DSC
17.08.2017 | 15:01

Historia bydgoskiego artysty opowiedziana w filmie

Na zdjęciu: Artysta w latach 1966-1976 brał udział w wystawach pierwszej w bydgoskim środowisku, nieformalnej grupy twórczej, którą tworzył wspólnie z Jerzym Gurdą i Leonem Romanowem.

Fot. mat. pras.

Ryszard Wietecki – bydgoski twórca zajmujący się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, a także grafiką użytkową to główna postać filmu dokumentalnego, który zostanie zaprezentowany w Galerii Miejskiej bwa. Materiał o życiu artysty, jego drodze twórczej, inspiracjach oraz traumatycznych wydarzeniach związanych z pożarem pracowni będzie można zobaczyć w najbliższy czwartek o godzinie 18:00. 

ZOBACZ TEŻ: Bydgoska instytucja zmieniła swoje logo. Czy jest lepsze od poprzednich? [ZDJĘCIA, SONDA]

Tytułowy bohater filmu „Ryszard Wietecki Bydgoszczanin” urodził się w 1940 roku. Jest absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy oraz  Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Malarz jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Artysta od ponad 50 lat reprezentuje bydgoskie malarstwo. W latach 1966-1976 brał udział w wystawach pierwszej w bydgoskim środowisku, nieformalnej grupy twórczej, którą tworzył wspólnie z Jerzym Gurdą i Leonem Romanowem. W latach 1970-1972 wraz z Romanowem podjęli aktywne działania w sferze sztuki konceptualnej tworząc Niezależną Galerię Nieistniejącą NIE. W latach 90-tych powstają prace z cyklu, kontynuowanego przez artystę do dziś pn. Znaleziska z przeszłości. Wystawy w latach 2011-2014 prezentują zainteresowania artysty wsparte techniką druku cyfrowego.

Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i zagranicą, brał również udział w licznych plenerach malarskich i wystawach poplenerowych. Jego prace znajdują się w kilku muzeach oraz u prywatnych kolekcjonerów. W 2015 roku Galeria Miejska bwa prezentowała wystawę monograficzną prac Ryszarda Wieteckiego pt. „Obrazy”, na której zaprezentowano ponad 30 prac artysty z lat 1966 – 2014.

Powiązane treści