Bydgoszcz
24C
Niebo częściowo zachmurzone
53% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 24 • L 24
21C
Sr
23C
Czw
28C
Pt
23C
Sob
29C
Nd
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIIndustrialne dziedzictwo i taniec w Exploseum [ZDJĘCIA]
Exploseum w tańcu_SG (10)
01.05.2018 | 16:01

Industrialne dziedzictwo i taniec w Exploseum [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Tańczy grupa taneczna Powietrzyńska - Studio Tańca z Torunia.

Fot. Stanisław Gazda

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, było organizatorem ERIH DAY. Odbył się w bydgoskim Exploseum.

Z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, cała Europa świętowała ERIH DAY poprzez taniec w industrialnej scenerii. Tancerze, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, wykonywali układ w rytm elektronicznej wersji „Ody do radości” w aranżacji przygotowanej przez Paula Fangera i Paula Ostareka – dwóch siedemnastoletnich muzyków. Inspiracją dla choreografii, przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance, była powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników.

Work it out odbył się w sześciu obiektach w Polsce: Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, przy Szybie Maciej w Zabrzu, Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, Starej Kopalni w Wałbrzychu oraz w bydgoskim Exploseum.

Do wydarzenia mógł dołączyć każdy. Wystarczyło wpisać w internetową wyszukiwarkę frazę „ERIH WORKitOUT Dance Tutorial” i nauczyć się układu tanecznego.

Przed budynkiem Exploseum, jednym z dziewięćdziesięciu dziewięciu na całym świecie, z tego jednym z  trzydziestu trzech w całej Europie punktów kotwicznych szlaku ERIH (European Route Industrial Heritage) zaprezentowała się w identycznym dla wszystkich układzie tanecznym trzydziestoosobowa grupa taneczna Powietrzyńska – Studio Tańca z Torunia. Wydarzenie było streamowane w sieci, toteż biorący w nim udział stali się częścią wielkiego międzynarodowego projektu.

Powiązane treści