Bydgoszcz
16C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 16 • L 16
16C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
18C
Sr
17C
Czw
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIInowrocław świętował uruchomienie obwodnicy [ZDJĘCIA]
Nasza obownica (12)
29.07.2017 | 15:37

Inowrocław świętował uruchomienie obwodnicy [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Wspólny przejazd obwodnicą.

Fot. UMI

Kilka tysięcy inowrocławian bawiło się wczoraj do późnej nocy z okazji otwarcia obwodnicy. Był wielki tort, możliwość podróży po obwodnicy autobusem „ogórkiem”, bieg „Obiegnij Inowrocław” oraz dużo muzyki. No i przede wszystkim spotykani na każdym kroku uśmiechnięci mieszkańcy, którzy wspólnie wywalczyli powstanie obwodnicy.

Panowie w garniturach i krawatach, w tym ja, przecinali wstęgę. Ale my potrzebujemy święta ze wszystkimi mieszkańcami Inowrocławia – mówił w dniu oficjalnego otwarcia obwodnicy prezydent Ryszard Brejza.

Włodarz słowa dotrzymał. Wczoraj na inowrocławskim lotnisku odbyła się wielka impreza pod nazwą „Nasza Obwodnica”, podczas której mieszkańcy wspólnie mogli cieszyć się z oddania trasy, o którą wspólnie walczyli kilkanaście lat.

Wszystko zaczęło się biegiem na 5 km pod nazwą „Obiegnij Inowrocław”. Każdy jego uczestnik otrzymał okolicznościową koszulkę i mógł w niej dumnie paradować po zawodach, choć narażał się na częste pytania, gdzie taką świetną pamiątkę można zdobyć.

W trakcie całej imprezy można było też wspominać zwroty akcji, podczas oglądania wystawy publikacji prasowych opisujących wieloletni bój Inowrocławia o inwestycję. Ci, którzy śledzili całą historię kilkunastoletniej walki pamiętają, że wykres nastrojów przypominał sinusoidę – od złości na decyzje rządzących i uniki, po euforię ze zwycięstwa. Na „wykresie emocji”, jak podkreślali uczestnicy protestów, nie było tylko jednego uczucia: Zwątpienia.

Obwodnica to impuls do rozwoju na kolejne 30 lat, oddech w wielu wymiarach. Przez centrum miasta przejeżdża 24 tysiące samochodów na dobę. Duża część z nich, około 80 procent, to ciężarówki. Dwie drogi krajowe przebiegają w odległości około kilometra od Parku Solankowego. Wyprowadzenie ruchu tirów z ulic Inowrocławia niesie z sobą same plusy – ocenia wpływ powstania obwodnicy na miasto Ryszard Brejza.

Prezydent Inowrocławia podejmował również wszystkich, którzy protestowali i blokowali ulice na kawie, gdzie wspominano wspólną walkę o inwestycje. Dla niezmotoryzowanych mieszkańców przygotowano kursy autobusowe obwodnicą, w tym popularnym „ogórkiem”.

Był też wielki, okolicznościowy tort, mnóstwo konkursów, możliwość uniesienia się nad miejscem imprezy w gondoli balonu, no i koncert zespołów Stara Szkoła oraz Lady Pank.

Powiązane treści