Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Inwestycje drogowe pod znakiem opóźnień. Jak przebiegają prace nad bydgoskimi budowami i remontami?

Dodano: 03.09.2018 | 14:02

Na zdjęciu: Prace przy budowie drogi dla rowerów przy ulicy Grunwaldzkiej mogą się opóźnić. Podobnie jak inne inwestycje drogowe.

Fot. SF

Buspasy, utwardzenie gruntówek czy przebudowa torowisk – na te inwestycje czeka wielu bydgoszczan. Pomimo, że na Górnym Tarasie i w zachodniej części miasta praca wre, realizacja pozostałych zamierzeń może się opóźnić. Kilka inwestycji zmaga się bowiem z problemami na etapie projektowania. 

Jednym z tematów planowanej na 26 września sesji rady miasta będzie sprawozdanie z wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2018 roku. Radni miasta otrzymali już dokument, opisujący przychody i wydatki Bydgoszczy za okres od stycznia do czerwca. Przez ten czas miasto zdołało wydać 947 milionów złotych, przy przychodach sięgających 1,043 miliarda złotych. Ze sprawozdania możemy jednak dowiedzieć się przede wszystkim szczegółów dotyczących realizowanych i planowanych inwestycji miejskich. Wiele z nich będzie opóźnionych.

Jeszcze dwa lata temu ratusz zapewniał, że budowa nowego mostu tramwajowego przez Brdę (ma on powstać przy moście Kazimierza Wielkiego, wraz z drugą przeprawą drogową) ma zakończyć się w tym roku. Jesienią 2017 roku oznajmiono, że prace przewidziano na lata 2018-2020. Z dokumentu o wykonaniu budżetu dowiadujemy się, że ze względu na konieczność uzyskania pozwoleń wodno-prawnych na podstawie zmienionych przepisów procedura uległa znacznemu wydłużeniu. Prace projektowe zostały przedłużone do końca tego roku, a harmonogram inwestycji będzie podlegał aktualizacji w najbliższych miesiącach. W związku z tym urząd miasta nie rozpoczyna jeszcze procedury wypłaty odszkodowań.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Co z rozbudową Kujawskiej? Znamy szczegóły


Wciąż trwa też projektowanie nowych buspasów, które mają powstać przy ulicy Kolbego na Osowej Górze oraz przy ulicy Gdańskiej (od pętli Las Gdański do pętli Myślęcinek). Dokumentacja buspasa na Kolbego ma zostać przekazana miastu do końca marca 2019 roku, a sama inwestycja ma zakończyć się w czerwcu 2020 roku. W przypadku Myślęcinka urzędnicy wciąż czekają na decyzję ZRID. Buspas wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą ma zostać udostępniony do ruchu w sierpniu 2019 roku. Zmianie ulegnie również termin oddania do użytku buspasa przy Wałach Jagiellońskich. Wykonawca złożył bowiem wniosek o jego przedłużenie do końca marca przyszłego roku.

Władze Bydgoszczy przesuwają też realizację remontu torowiska wzdłuż ulicy Toruńskiej. Odcinek od Kazimierza Wielkiego do pętli Stomil miał zostać przystosowany do obsługi tramwajów niskopodłogowych. Wiosną ZDMiKP rozpoczęło poszukiwanie wykonawcy inwestycji – wszystkie oferty firm budowlanych znacząco przekroczyły zakładany budżet, wynoszący 60 milionów złotych. Projekt został więc zawieszony, a jego realizacja ma nastąpić po 2020 roku.


CZYTAJ WIĘCEJ: Jak ma wyglądać przebudowa torowiska wzdłuż Toruńskiej?


Zmianie może też ulec termin prac przy ulicy Grunwaldzkiej. W przypadku rozbudowy ulicy na odcinku od Węzła Zachodniego do granicy miasta urzędnicy podkreślają, że nieruchomości przeznaczone pod inwestycje nie są przejmowane w zakładanym wcześniej terminie. „Miasto jest w trakcie pozyskiwania działek niezbędnych do realizacji robót w pełnym zakresie” – czytamy w sprawozdaniu. Istnieje też ryzyko opóźnienia przy budowie drogi dla rowerów od ronda Grunwaldzkiego do ulicy Kraszewskiego. Powodem ma być konieczność przeprowadzenia nadzoru archeologicznego oraz przeprowadzenie ekshumacji w rejonie cmentarza Starofarnego, gdzie obecnie odbywają się prace archeologiczne. Umowny termin zakończenia prac, ustalony na 7 grudnia, może być zmieniony na koniec grudnia.

Ze sprawozdania budżetowego dowiadujemy się także wielu informacji na temat programu utwardzania dróg gruntowych. Obecnie trwa budowa ulicy Pijarów, a w czerwcu podpisano umowy na realizację prac na Botanicznej, Jeżynowej i Siewnej (termin zakończenia to lato 2020). W przypadku ulic Leszczyna i Osada rozpoczęto już prace związane z kanalizacją deszczową, lecz wciąż trwa oczekiwanie na ZRID. Z tego samego powodu opóźnia się przebudowa ulicy Byszewskiej. Niebawem miasto złoży też wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla budowy ulicy Siedleckiej na odcinku od Koronowskiej do Chmielnej. Niedawno rozstrzygnięto za to przetarg na wykonanie ulic: Kaplicznej, Łubinowej i Siewnej.

Wiosną duże emocje wzbudził temat budowy parkingów Park&Ride na terenie Bydgoszczy. Przedstawione przez miasto lokalizację spotkały się z krytyką m. in. Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych. Ostateczne wytyczne co do budowy miejsc dla samochodów miała ustalić koncepcja programowo-przestrzenna. Jej wykonawca złożył ją do ZDMiKP 31 lipca. Weryfikacja opracowania miała potrwać do końca sierpnia, natomiast start II etapu przygotowania dokumentacji aplikacyjnej planowany jest na 15 września.

Miasto przymierza się od dłuższego czasu do remontu trzech obiektów inżynierskich. Na ten moment urzędnicy przystąpili do uzyskania pozwolenia na budowę w celu wykonania prac na wiadukcie nad torami w ciągu alei Armii Krajowej, a do końca 2018 roku planuje się ukończenie dokumentacji projektowej dla wiaduktu północnego w ciągu Wojska Polskiego. Opóźnia się przygotowanie projektu remontu mostu na ulicy Biwakowej – jako przyczynę podaje się przedłużające się uzgodnienia w zakresie kanalizacji deszczowej.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Co z realizacją ronda turbinowego w Białych Błotach?


Trwają też przygotowania do przebudowy ulicy Nakielskiej. Do końca października tego roku ma powstać koncepcja programowo-przestrzenna, natomiast wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego oraz uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ma nastąpić w marcu 2019 roku.

Gorącym tematem zeszłej jesieni była kwestia Placu Kościeleckich. Spór o kasztanowce przesłonił kwestię przebudowy placu, która zbliża się wielkimi krokami. W sierpniu opracowano koncepcję przebudowy i rewaloryzacji tego miejsca, uwzględniając m. in. zmiany związane z wprowadzeniem zbiornika retencyjnego i zewnętrznego oświetlenia ulicznego oraz przywrócenia historycznego poziomu terenu. Po zatwierdzeniu koncepcji, w listopadzie planowane jest opracowanie projektu budowlanego. Rozpoczęcie prac na Placu Kościeleckich ma nastąpić wiosną 2019 roku.