Bydgoszcz
11C
Słonecznie
57% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 11 • L 11
5C
Sr
5C
Czw
-0C
Pt
4C
Sob
3C
Nd
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaZDROWIEReumatologia i ortopediaJeden nierozważny krok
kosc_noga
04.12.2017 | 10:27

Jeden nierozważny krok

Najgroźniejsze są złamania kości biodrowej i udowej.

Na zdjęciu: Diagnostyka polega na wykonaniu zdjęcia RTG.

Fot. Archiwum

Złamanie nogi może mieć poważne konsekwencje. Szczególnie, jeśli pacjent jest w starszym wieku. Ważne jest również miejsce, w którym pojawił się uraz. Najgroźniejsze są złamania kości biodrowej i udowej.

Nie zawsze pacjent zdaje sobie sprawę, że uraz nogi jest złamaniem. Chociaż w większości przypadków pojawia się ból i obrzęk, a kończyna ulega zniekształceniu, jeśli kość uległa przemieszczeniu. Pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu kończyny, aby nie pogłębić urazu kości w czasie poruszania nią. Jeśli jest to złamanie otwarte, należy na ranę położyć jałowy opatrunek.

Diagnostyka polega na wykonaniu zdjęcia RTG. Na jego podstawie lekarz podejmuje decyzję odnośnie dalszego postępowania leczniczego. Czasami niezbędna jest operacja i unieruchomienie złamanej nogi np. za pomocą gipsu. Lekarz może też podjąć decyzję, że noga może być unieruchomiona za pomocą ortezy.

Często tuż po zabiegu lub założeniu gipsu lub ortezy jest rozpoczynana rehabilitacja. Trwa ona również po zdjęciu unieruchomienia.


Powiązane treści