Bydgoszcz
16C
Słonecznie
82% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 16 • L 16
20C
Sr
23C
Czw
28C
Pt
23C
Sob
29C
Nd
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaJuwenalia pod znakiem jedności. Uczelnie planują wspólną imprezę [JUWENALIA W BYDGOSZCZY]
Juwenalia Bydgoszcz
19.04.2018 | 14:33

Juwenalia pod znakiem jedności. Uczelnie planują wspólną imprezę [JUWENALIA W BYDGOSZCZY]

Mamy pierwsze informacje na temat tegorocznych Juwenaliów w mieście nad Brdą.

Na zdjęciu: W tym roku studenci będą mogli bawić się między innymi na kultowej już Blokadzie Łużyka.

Fot. Stanisław Gazda

W tym roku czekają nas jedne, wspólne Juwenalia bydgoskich uczelni. Nie zabraknie też tradycyjnej imprezy na terenie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Decyzja o organizacji jednej imprezy juwenaliowej została podjęta przez rektorów bydgoskich uczelni. Od kilku lat organizowały one osobne wydarzenia – UKW urządzał koncerty na boisku przy ulicy Chodkiewicza, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczych – na terenach kampusu przy ulicy Kaliskiego, a Collegium Medicum UMK – przy stadionie Zawiszy. Imprezy odbywały się jednak w jednym tygodniu i były ze sobą zsynchronizowane. W środowiskach studenckich i akademickich pojawił się jednak pomysł, aby powrócić do idei wspólnej organizacji imprezy.

Jak udało się nam dowiedzieć, formalnym organizatorem koncertów podczas święta studentów będzie zewnętrzna firma – na taki wariant zgodzili się rektorzy uczelni. Zagadką jest jeszcze dokładana data oraz lokalizacja Juwenaliów – jak udało nam się dowiedzieć w biurze promocji urzędu miasta, ratusz nic nie wie o zamiarach wynajęcia na ten cel Wyspy Młyńskiej. A to właśnie to miejsce w sercu Bydgoszczy było areną ostatniej, wspólnej imprezy studenckiej braci.

Uzupełnieniem oferty koncertowej będzie też tradycyjna impreza zwana „Blokadą Łużyka”. Znane wszystkim bydgoskim żakom wydarzenie polegające na wspólnym grillowaniu i występach lokalnych zespołów od kilku lat odbywa się na terenie kampusu UKW przy ulicy Chodkiewicza 30. Nazwa imprezy nawiązuje jednak do jej pierwotnej lokalizacji – przez długi czas odbywała się ona na ulicy Łużyckiej pomiędzy akademikami uniwersytetu. W tym roku Blokadę zaplanowano na 16 maja. Zorganizowanie odrębnych atrakcji zapowiadają też przedstawiciele wspomnianych UTP i CM UMK.

Powiązane treści