Bydgoszcz
19C
Słonecznie
72% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 19 • L 19
24C
Pon
24C
Wt
27C
Sr
29C
Czw
25C
Pt
Metropolia BydgoskaZDROWIEAlergologia i immunologiaKażdy bydgoszczanin cierpiał z jej powodu choć raz
Każdy bydgoszczanin cierpiał
23.11.2017 | 22:23

Każdy bydgoszczanin cierpiał z jej powodu choć raz

Na zdjęciu: Banalna, czy może bardzo groźna przypadłość?

Fot. Archiwum

Każdy cierpiał na mimowolne skurcze przepony choć raz w życiu. Określa się je jako napadowe, mimowolne skurcze, charakteryzujące się rytmicznymi wstrząsami klatki piersiowej oraz wydobywającym się dźwiękiem. Czkawka – bo o niej mowa. Banalna, czy może bardzo groźna przypadłość?

Kloniczne skurcze przepony, powodujące wdech nagle przerwany zamknięciem głośni. W efekcie możemy zaobserwować rytmiczne wstrząsy klatki piersiowej I charakterystyczny dźwięk. Bardzo często bagatelizowane, ustępujące samoistnie. Zazwyczaj pojawia się w stresie, po spożyciu suchych lub zbyt zimnych pokarmów.

W domowym postępowaniu przedmedycznym zaleca się zwykle wypicie szklanki letniej wody, wykluczenie suchych pokarmów, napary z mieszanek ziołowych, czy przyjęcie łagodnych środków uspokajających. Co należy zrobić w przypadku, gdy problem czkawki się nasila, występuje bardzo często lub nie przechodzi?

Ważne jest ustalenie przyczyny problemu, ponieważ czkawka może być też odruchem psycho neurogennym, a także występować jako manifest poważnych stanów chorobowych występujących w organizmie. Za te stany uważa się mechaniczne podrażnienie przepony, czyli w różnych stanach uogólnionych zakażeń, zatruć, alergii pokarmowej. W przebiegu chorób układu oddechowego lub układu nerwowego. Czkawka występuje również po zabiegach operacyjnych, w ropniu przedprzeponowym, czy zapaleniu otrzewnej. Dlatego w każdym przypadku – przede wszystkim w razie uporczywych nawrotów, przyczynę czkawki powinien ustalić lekarz.

Podobne wpisy

Powiązane treści