Bydgoszcz
14C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ENE
H 14 • L 14
13C
Pt
13C
Sob
11C
Nd
13C
Pon
12C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportKolejny zwrot w sprawie lig żużlowych. Kuriozalny system rozgrywek
Polonia Bydgoszcz
07.01.2016 | 12:25

Kolejny zwrot w sprawie lig żużlowych. Kuriozalny system rozgrywek

Główna Komisja Sportu Żużlowa zaprezentowała ostateczny kształt rywalizacji na zapleczu ekstraligi.

Na zdjęciu: Polonia Bydgoszcz w sezonie 2016 ma rozegrać co najmniej osiemnaście pojedynków.

Fot. archiwum

Sytuacja w krajowym żużlu zmienia się jak w kalejdoskopie – Główna Komisja Sportu Żużlowego wróciła do pomysłu połączenia lig, ale zaprezentowana przez nią koncepcja przeprowadzenie rozgrywek w nadchodzącym sezonie jest co najmniej zaskakująca.

Dlaczego? Z uwagi na to, że jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji wiemy, że dwa zespoły zostaną… ukarane. Konkretnie – kilkoma walkowerami 0:40 za nieodbycie wyjazdowych spotkań. Sytuacja ta dotyczy klubów z Opola i Rawicza, które mają w 2016 roku rozgrywać swoje mecze wyłącznie na własnych torach. Jedynym pełnym dwumeczem będzie właśnie ten pomiędzy dwiema drużynami z południowej Polski. Przyczyna takiego stanu rzeczy – pustki w klubowych kasach uniemożliwiające odbycie długich podróży na obiekty rywali.

Jednym z tych przeciwników będzie bydgoska Polonia. Biało-czerwoni, podobnie jak osiem innych ekip, mają rywalizować na normalnych zasadach, odjeżdżając mecz i rewanż. Według projektu GKSŻ, oznacza to, że ta grupa drużyn rozegra w sezonie zasadniczym po osiemnaście pojedynków.

Zniknie za to faza play-off. Zespoły z miejsc 1-8 po pierwszej części sezonu zapewnią sobie utrzymanie w Polskiej Lidze Żużlowej (dawniej – I liga, czyli drugi poziom rozgrywek). Pierwsze dwie ekipy stoczą ze sobą z kolei dwumecz finałowy – jego zwycięzca awansuje do ekstraligi, a przegrany stoczy baraż z przedostatnią drużyną najwyższej klasy rozgrywkowej. Kluby, które zajmą miejsca 9-11, w sezonie 2017 mają występować w Polskiej 2. Lidze Żużlowej (trzeci poziom). Ale, tu GKSŻ zostawia furtkę, pod warunkiem, że uda się takie rozgrywki w przyszłym roku w ogóle powołać do życia.

Ten osobliwy z punktu widzenia sportowego system ma być odpowiedzią na zastrzeżenia TVP oraz sponsora ligi – firmy Nice dotyczące reorganizacji I i II ligi żużla. Przypomnijmy, że pierwotnie projekt połączenia ligi zakładał także, że przez większą część sezonu potyczki będą toczyły się w dwóch grupach. I wówczas nie brakowało jednak „kwiatków” – Polonia miała bowiem rywalizować w jednej grupie z klubem z… Rzeszowa, a zawodnicy z położonego na Podkarpaciu Krosna musieliby na jeden z meczów jechać aż do Gdańska.

Zamieszane związane z liczbą lig i ich liczebnością wynika z problemów kolejnych ośrodków żużlowych, które do ligowej rywalizacji nie przystąpią – mowa o zespołach z Poznania, Lublina, Ostrowa i Gniezna.

Powiązane treści