Bydgoszcz
19C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 19 • L 19
17C
Pt
20C
Sob
20C
Nd
19C
Pon
19C
Wt
Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaKomunikacja miejska dla dzieci za darmo? Trwa zbiórka podpisów
linia 89, autobus, zdmikp, Szubińska - ST
30.03.2017 | 15:44

Komunikacja miejska dla dzieci za darmo? Trwa zbiórka podpisów

Na zdjęciu: Inicjatywa Bydgoszcz chce, aby uczniowie podstawówek mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.

Fot. ST

Dzieci uczęszczające do szkół podstawowych mogłyby jeździć komunikacją miejską za darmo. Taki jest pomysł Inicjatywy Bydgoszcz, która rozpoczęła zbiórkę podpisów pod projektem uchwały.

Rozpoczęta przez stowarzyszenie akcja „Dzieciaki Bez Biletu” zakłada, że bydgoscy uczniowie podstawówek mogliby bezpłatnie jeździć autobusami i tramwajami. – Przede wszystkim chcielibyśmy wyrównać szanse, aby wszystkie dzieci w takim samym stopniu mogły korzystać z komunikacji miejskiej. Dla rodzin wielodzietnych byłaby to oszczędność nawet 100 zł w ciągu miesiąca – tłumaczy Szymon Wiłnicki z Inicjatywy Bydgoszcz. Jak przekonuje, bezpłatne przejazdy dla młodych bydgoszczan zachęciłyby do korzystania z komunikacji także ich opiekunów.

Podobne rozwiązania wprowadzono już w Warszawie czy Krakowie, a zbiórki podpisów trwają w Łodzi i Wałbrzychu. Akcję przeprowadzono także w Toruniu, ale prezydent Michał Zaleski nie zgodził się na wprowadzenie darmowych przejazdów. – W Krakowie jest to roczny koszt 2,7 mln złotych – wylicza Jacek Majewski z Inicjatywy Bydgoszcz. Szacunki przeprowadzone w Łodzi dały podobny wynik. Zdaniem Wiłnickiego, realizacja zaprezentowanego przez niego projektu kosztowałaby ok. 1,5 mln zł. – W porównaniu do 74 mln złotych rocznego zysku z biletów jest to niewiele – mówi.

ZOBACZ rozkład jazdy na MetropoliaBydgoska.pl

Z prośbą o dokładną kalkulację efektów darmowych przejazdów zwrócił się do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej radny Ireneusz Nitkiewicz. Wojewódzki szef SLD popiera starania. – Nasz klub radnych pozytywnie patrzy na ten pomysł. Jeśli są dobre inicjatywy, to lewica w Bydgoszczy zawsze działa razem – mówi Nitkiewicz, który zamierza zastanowić się np. nad wprowadzeniem progu dochodowego. – Skoro są rodziny zamożne, które stać na bilety dla dzieci, to może warto się nad takim progiem zastanowić. Tak samo jak nad praktykowanym już w innych miastach wprowadzeniem darmowej komunikacji w przypadku wystąpienia smogu – tłumaczy Nitkiewicz.

Zbiórka podpisów pod projektem uchwały rozpoczęła się w czwartek. – Liczymy na mieszkańców Bydgoszczy, że chętnie i tłumnie będą nam pomagać. Musimy zebrać tysiąc podpisów, ale przypuszczam, że postaramy się o trochę więcej, aby mieć pewność – mówi Wiłnicki. Głosy poparcia będą zbierane przez najbliższy miesiąc na ulicach Bydgoszczy. Każdy chętny może też pobrać listę na podpisy ze strony Inicjatywy Bydgoszcz, a następnie skontaktować się ze stowarzyszeniem i przekazać ją.

Czy poprzesz projekt Inicjatywy Bydgoszcz?

Powiązane treści