Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 1 • L 1
5C
Nd
5C
Pon
5C
Wt
8C
Sr
7C
Czw
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaKoniec lotów do Szkocji. Ryanair likwiduje bazę w Glasgow
Port Lotniczy Bydgoszcz Ryanair
27.02.2018 | 20:25

Koniec lotów do Szkocji. Ryanair likwiduje bazę w Glasgow

Na zdjęciu: Ryanair obsługuje, choć z przerwami, loty z Bydgoszczy do Glasgow od 2012 roku.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Ryanair poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej, że w listopadzie zlikwiduje swoją bazę na lotnisku Glasgow International. A to oznacza, że ten kierunek od zimowej siatki połączeń 2018/2019 na stałe wypadnie z oferty bydgoskiego portu lotniczego.

Decyzja przewoźnika ma związek z nadchodzącym Brexitem, a także wysokimi stawkami podatku pasażerskiego. – Podatek wynosi 13 funtów, a to jedna trzecia naszej średniej ceny biletu. Dlatego nie jesteśmy w stanie dłużej utrzymywać tras z Glasgow – twierdzi David O’Brien, dyrektor handlowy Ryanaira. Obecnie z tego szkockiego miasta irlandzkie linie oferują 23 kierunki lotów. Aż dwadzieścia z nich, w tym loty do Bydgoszczy czy Modlina, zostanie zlikwidowanych. Pozostaną jedynie połączenia do Dublina, Wrocławia oraz Krakowa. Przewoźnik swoją działalność w Szkocji zamierza przenieść do Edynburga, gdzie uruchomi pod koniec roku jedenaście nowych połączeń. – Zaoferowano nam tam lepsze warunki – dodaje O’Brien.

Połączenie z bydgoskiego lotniska do Glasgow uruchomiono wiosną 2012 roku. Początkowo samoloty Ryanaira latały na peryferyjne lotnisko Prestwick, później – już na Glasgow International. Od kilku lat Irlandczycy konsekwentnie zawieszali jednak ten kierunek na okres zimowy, pozostawiając go jedynie w letniej siatce połączeń. Podobnie będzie w tym roku – od końca marca do października loty będą odbywały się w poniedziałki oraz piątki.

Przypomnijmy, że do 5 marca urząd marszałkowski prowadzi przetarg na promocję województwa na pokładach samolotów obsługujących linie międzynarodowe. To stosowany również od lat system wspierania przewoźników obsługujących deficytowe porty regionalne. W wypadku regionu kujawsko-pomorskiego – właśnie Ryanaira.

W środę na sesji bydgoscy radni będą z kolei głosowali nad poprawką do budżetu zakładającą dokapitalizowanie spółki Port Lotniczy Bydgoszcz kwotą ponad 1,1 miliona złotych. Pieniądze pokryją część straty operacyjnej lotniska za 2017 rok.

 

 

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail