Bydgoszcz
-4C
85% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H -4 • L -4
-11C
Wt
-11C
Sr
1C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesKontrakt na Sundecki zrealizowany. Wszystkie piętrusy trafiły do KM
sundeck pesa
30.12.2015 | 14:09

Kontrakt na Sundecki zrealizowany. Wszystkie piętrusy trafiły do KM

Pesa dostarczyła do Kolei Mazowieckich 24 pojazdy.

Na zdjęciu: 30 grudnia Pesa zrealizowała kontrakt na dostarczenia Sundecków.

Fot. mat. prasowe

W środę, 30 grudnia Koleje Mazowieckie odebrały od Pesy ostatnie wagony piętrowe i lokomotywę Gama. Kontrakt między przewoźnikiem a bydgoską firmą opiewał na około 267 mln złotych, z czego blisko 170 milionów złotych pokryło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Chciałoby się spytać, gdzie są teraz ci wszyscy życzliwi, którzy nie dawali szans na zrealizowanie tego zamówienia do końca 2015 roku – mówi dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich, Czesław Sulima. – A tak na poważnie, to oświadczam, że tym sposobem zrealizowaliśmy w 100 procentach nasze inwestycje taborowe związane z absorbcją środków unijnych perspektywy 2007-2013.

Zrealizowany kontrakt zakładał dostarczenie 24 pojazdów, które zostały już przetestowane w zakresie kompatybilności z posiadanymi przez Koleje Mazowieckie wagonami piętrowymi. Obecnie trwają szkolenia maszynistów.

Sundecki wyruszą na trasy w połowie stycznia 2016 roku. W podstawowej konfiguracji pojazd składa się z lokomotywy elektrycznej Gama oraz maksymalnie sześciu piętrowych wagonów środkowych i może zabrać ok. 1700 pasażerów. Pociąg jest przystosowany do jazdy z prędkością 160 km/h. – Takich pojazdów przed nami nikt w Polsce nie budował, więc zamknięcie realizacji kontraktu to ogromna satysfakcja na koniec niełatwego dla nas 2015 roku – podsumowuje prezes PESA Bydgoszcz, Tomasz Zaboklicki.

Powiązane treści