Bydgoszcz
25C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 25 • L 25
20C
Sob
22C
Nd
19C
Pon
23C
Wt
23C
Sr
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesKontrakt na Sundecki zrealizowany. Wszystkie piętrusy trafiły do KM
sundeck pesa
30.12.2015 | 14:09

Kontrakt na Sundecki zrealizowany. Wszystkie piętrusy trafiły do KM

Na zdjęciu: 30 grudnia Pesa zrealizowała kontrakt na dostarczenia Sundecków.

Fot. mat. prasowe

W środę, 30 grudnia Koleje Mazowieckie odebrały od Pesy ostatnie wagony piętrowe i lokomotywę Gama. Kontrakt między przewoźnikiem a bydgoską firmą opiewał na około 267 mln złotych, z czego blisko 170 milionów złotych pokryło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Chciałoby się spytać, gdzie są teraz ci wszyscy życzliwi, którzy nie dawali szans na zrealizowanie tego zamówienia do końca 2015 roku – mówi dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich, Czesław Sulima. – A tak na poważnie, to oświadczam, że tym sposobem zrealizowaliśmy w 100 procentach nasze inwestycje taborowe związane z absorbcją środków unijnych perspektywy 2007-2013.

Zrealizowany kontrakt zakładał dostarczenie 24 pojazdów, które zostały już przetestowane w zakresie kompatybilności z posiadanymi przez Koleje Mazowieckie wagonami piętrowymi. Obecnie trwają szkolenia maszynistów.

Sundecki wyruszą na trasy w połowie stycznia 2016 roku. W podstawowej konfiguracji pojazd składa się z lokomotywy elektrycznej Gama oraz maksymalnie sześciu piętrowych wagonów środkowych i może zabrać ok. 1700 pasażerów. Pociąg jest przystosowany do jazdy z prędkością 160 km/h. – Takich pojazdów przed nami nikt w Polsce nie budował, więc zamknięcie realizacji kontraktu to ogromna satysfakcja na koniec niełatwego dla nas 2015 roku – podsumowuje prezes PESA Bydgoszcz, Tomasz Zaboklicki.

Powiązane treści