Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Konwencja wyborcza Rafała Bruskiego [RELACJA NA ŻYWO]

Dodano: 22.09.2018 | 07:35

Na zdjęciu: Konwencja Rafała Bruskiego odbędzie się przy ul. Romanowskiej 2.

Fot. Szymon Fiałkowski

W ubiegłym tygodniu konwencję zorganizował Tomasz Latos, natomiast dzisiaj w Fordonie zaplanowana jest konwencja wyborcza obecnego włodarza grodu nad Brdą Rafała Bruskiego.

UWAGA! Strona nie odświeża się automatycznie, aby zobaczyć nowe wpisy należy odświeżać ją klawiszem F5

11:45 – Konwencja zakończyła się. Rafał Bruski oficjalnie kandydatem Koalicji Obywatelskiej (Platformy, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej) na stanowisko prezydenta miasta. Na zakończenie rozbrzmiała piosenka „wolność – kocham i rozumiem”.

11:13. – W 2023 roku niewiele nam pozostanie miejsc zapomnianych w Śródmieściu. Stąd konieczność, aby przekierować większy strumień środków finansowych na osiedla, tj. budowa chodników, dróg gruntowych, oświetleń, przejść dla pieszych, ale też komunikacja. Uruchomimy minibusami tych najdalej oddalonych miejsc, gdzie do przystanków mieszkańcy mają niekiedy do pokonania nawet kilometr. W pzyszłym roku szkolnym, każde dziecko w szkole ma mieć szafkę, gdzie może zostawić ciężki tornister – mówi Rafał Bruski, ale nie chce wszystkich kart odkrywać. – Do zrealizowania temat Fordońskiego Centrum Kultury. Ono powstanie do 2023, Fordon jest za dużą dzielnicą, by takiej propozycji tam nie było. Zrobić można wszystko, ale potrzeba trzech rzeczy: czasu, pieniędzy i ludzi z wiedzą, doświadczeniem i umiejętnością podejmowania decyzji. Ich się podejmuje setki. Dla mnie to, co wymieniłem, z czym będziecie mogli się zapoznać, to nie obietnice na pokaz, tylko cele do realizacji. Mogę śmiało spojrzeć każdemu w oczy i powiedzieć: to co obiecałem wcześniej, zrealizowałem lub jest w trakcie realizacji. Znam takich, którzy obiecują, ale nie potrafią do tej pory swoich obietnic zrealizować. Wierzę, że bydgoszczanie nie dadzą się nabrać. Liczą się tylko konkrety – kończy Bruski. – Miasto jest jak rozpędzony pociąg, wierzę, że do przystanku Bydgoszcz 2023 dowiozę mieszkańców bezpiecznie i z jeszcze większą prędkością – zakończył swoje przemówienie prezydent.

11:11. – Ma powstać tor dla rolkarzy w Myślęcinku. Starzejemy się i wspólnie z naszym szpitalem otworzymy drugi zakład opiekuńczo-leczniczy. Jako samorząd, sami nie wygramy walki ze smogiem, tutaj potrzebne jest silne wsparcie rządu i musimy tę walkę wygrać. Jako miasto będziemy sami w tych programach uczestniczyć, ale też wspierać mieszkańców finansowo, aby mogli z nich korzystać – wylicza.

11:07. – Podróżując po mieście, będziemy mogli zatrzymać auto w wielu miejscach w systemie Park & Ride. Będą mosty na Łęczyckiej, powstanie trasa W-Z, będą trasy rowerowe. Nie czekając na zakończenie roku, już na najbliższej sesji chcemy projektować trzy trasy tramwajowe: Rycerską z Gdańską, Chodkiewicza z Gdańską i do ronda Grunwaldzkiego. Po tych torach w 2023 r., będą jeździły wyłącznie nowe tramwaje. Będą na ulicach elektrobusy, które nabędziemy zgodnie z projektami finansowanymi z UE. Rondo Jagiellonów – temat ważny dla niepełnosprawnych, a to ma być miejsce przyjazne dla nich, aby móc się w każde miejsce dostać, niezależnie czy jeździ się na wózku – dodaje. – Chcę wykorzystać potencjał Brdy. Podjąłem rozmowy o budowie kąpieliska między Artego Areną. Będzie nowa siedziba Akademii Muzycznej – zaznacza. Bruski przyznaje, że powstaną nowe mieszkania.

11:02. – Włodarz zaprasza na spacer po Bydgoszczy w 2023 roku. – Możemy go już dzisiaj odbyć. Zaczynamy na rondzie Kujawskim, gdzie jeździ nowy tramwaj. Plac Kościeleckich będzie zrewitalizowany, mijamy nowy biurowiec, a po prawej stronie dostrzegamy halę targową, gdzie będziemy mogli się spotkać, skręcamy w prawo gdzie zabraliśmy się za teatr kameralny, który w 2023 r., będzie tętnić życiem. Nieco dalej widzimy Gdańską 4, gdzie w muzeum znajdą się zbiory Leonarda Pietraszaka. Idziemy w kierunku opery, tam już stoi czwarty krąg, a po drugiej stronie miejsce, które ciągle szpeci. Będzie tam piękne osiedle z mieszkaniami, będziemy z tego miejsca dumni – wylicza. – W Młynach Rothera może powstać coś wyjątkowego, czego w naszym mieście nie ma. Tydzień temu byłem w Starym Fordonie. Fordoniacy mówią, że Bydgoszcz została do niej przyłączona. To miejsce ma ogromny potencjał, o to miejsce trzeba zadbać i przez kilkadziesiąt lat nikt tego nie zrobił. Mówiłem: wiem, że pewne rzeczy się przeciągają. Stary Fordon będzie miejscem wspólnych spotkań dla wszystkich mieszkańców.

11:00. – Bruski nawiązuje do środków unijnych dla Bydgoszczy. – Powinniśmy bronić tych trzech filarów, czyli wyborów z 1989 r., bycia w NATO i Unii Europejskiej. Marzyliśmy o tym, by się w niej znaleźć. Pewnie myślimy: unia to pieniądze. Tak, zasada solidarności obowiązuje, ale to jest cały krąg i kształtowanie trójpodziału władzy. Ale kandydaci PiS będą udawać, że unia to wielkie dobrodziejstwo.

10:59. – Druga część przemówienia Bruskiego odnośnie przyszłości miasta. – Przyszłość miasta zapisuje się każdego roku, analizując to, co można zrobić. To jest proces ciągły, a nie od wyborów do wyborów – rozpoczyna tę wypowiedź.

10:57. – Rafał Bruski i samorząd miasta mówią innym językiem: jest konkret i jest realizacja – dodaje Zwiefka. Pokazano kolejny spot: Bydgoszcz: teraźniejszość i przyszłość. Wyliczono w nim sukcesy miasta i to, co udało się zrealizować. – Bydgoszcz z samotnej wyspy stała się miastem metropolitarnym – mówi lektor spotu.

10:54. – Ja w ostatnich dniach słyszałem jednego z konkurentów, który mówił: z wkładami własnymi nie będzie problemów, bo przecież walczymy o reparacje. Jeden z kandydatów będzie walczył o pomniki i ulice śp. Lecha Kaczyńskiego, kolejny pokrywał inwestycje z reparacji i sprawdzona bezpieczna para rąk – Rafał Bruski. Mój głos na Rafała Bruskiego – zakończył przemówienie Sikorski.

10:47.Jestem ciekaw, czy rodacy dadzą się nabrać, że prezes jest gołąbkiem pokoju. Że będzie współpraca w roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Według niego, jedyni patrioci są w PiS. Jak to wygląda w praktyce – widzimy po premiach, spadku wartości firm państwowych, czy nieprofesjonalnej wizycie prezydenta Dudy w Waszyngtonie – dodaje Sikorski.

10:43. – Chcę powiedzieć premierowi Morawieckiemu, że most uniwersytecki stoi i to jest fakt. Budowa drogi S5 ma kilkaset dni opóźnienia, a S10 by się budowała, gdy wdrożono projekty przygotowane przez Pawła Olszewskiego – zaznacza Sikorski. Krytykuje też PiS za styl jego polityki. – Następna dekada będzie prawdopodobnie ostatnią, w której mamy szansę na duże środki europejskie. Ponieważ rozwijamy się szybko, mimo działań obecnego rządu, więc pod koniec przyszłej dekady będziemy dokładać się do dopłat dla infrastruktury w biedniejszych krajach. Te środki będą mniejsze, bo z UE wychodzi Wielka Brytania, którą rząd uznał w kontekście unii za strategicznego partnera. A to są eurosceptycy i widzimy, jakie to ma skutki dla Brytyjczyków, a także dla nas – podkreśla. – Jak widzimy pierwsze szkice budżetu, to nasz rząd był nimi kompletnie zaskoczony. 

10:41. – Głos zabiera Radosław Sikorski. Podziękował Bruskiemu za dobre słowa odnośnie parku przemysłowego. – Potwierdzam, że całą gażę przekazałem na bydgoski dom dziecka i chciałbym zaapelować do kolegów z PiS, którzy pełnią funkcję w różnych spółkach. Gdybyście wy swoje gaże przekazali na bydgoski dom dziecka, to byśmy mogli te dzieci wyposażyć na nowe życie, a nawet wysyłać do Oxfordu czy Harvardu. To daję satysfakcję – mówi były szef dyplomacji.

10:39.Są w naszym kraju ludzie, którzy są ślepi, nie dostrzegają zmian pokoleniowych, które pchnęły nasz kraj na zupełnie inny poziom – mówi Tadeusz Zwiefka. Przypomniano spot z kampanii wyborczej Bruskiego z 2014 roku ze słynnym hasłem: Inni mówią, ja buduję.

10:34. – Wiemy, że niełatwo jest powiedzieć złe słowo prezydentowi. Nie udało mi się tak skutecznie pracować, gdybym nie miał oparcia w miejscu, które się nazywa dom – kończy tę część wypowiedzi. – Do domu wracam w godzinach kolacji, od 31 lat wspiera mnie żona, która rozumie moje potrzeby – te, do których się zobowiązałem – wylicza.

10:32.Jedyne konsultacje, jakie były przed 2011 roku, to były te w sprawie zmiany granic miasta. Dlatego o tym mówię, że trzecim celem strategicznym jaki wtedy nakreśliłem, jest metropolitalność. Na skalę polską powinniśmy jako miasto tworzyć metropolię. Wiemy, że po tych konsultacjach, a więc siłowego zabrania ziem, te relacje były bardzo złe – przyznaje. I wylicza, że wewnątrz stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz jest ponad sto porozumień, a w tym roku pozyskało zewnętrzne środki na przedsiębiorstwa. – Daje ono  szansę na promowanie naszego obszaru na targach międzynarodowych, co jest bardzo ważne – podkreśla Bruski. Przypomina, że co roku do regionu miało wpływać 60-80 mln zł na mocy ustawy o metropoliach, którą przyjął poprzedni rząd, a podpisał obecny prezydent. – Wierzę, że do tego projektu wrócimy jak najszybciej, może nawet w przyszłym roku – mówi.

10:31.Są trudne problemy, gdzie powołuję zespoły eksperckie. Mamy wyzwania choćby z parkiem Witosa, ale także z halą targową, która ma służyć mieszkańcom – wylicza Bruski. – To mieszkańcy zadecdowali o tym, jak nazywa się bydgoskie lodowisko, czy jakich patronów mają tramwaje – przytacza.

10:28.Jako trzecie miasto w kraju wprowadziliśmy budżet obywatelski, który chcemy rozwijać. 30 tysięcy osób w zeszłym roku się zaangażowało w realizację tego budżetu. Każda duża inwestycja jest konsultowana. Wsłuchanie się w oczekiwania mieszkańców jest priorytetem i to czynimy, tak jest choćby w przypadku zagospodarowania przestrzeni po starej Astorii. Wspiera nas rada ds. partycypacji – mówi.

10:26.Wiedząc, że nasze możliwości finansowe w pierwszych latach są skromne, postawiliśmy na ściąganie i obsługiwanie inwestorów. Powstała Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, co docenili eksperci Banku Światowego. Inwestor, gdy zapuka do bram miasta, to nie ma prawa od nas się oddalić – taką przyjęliśmy zasadę i chcemy zaspokajać każdą potrzebę. Wydaliśmy rekordową liczbę pozwoleń na budowę mieszkań, firm czy centrów logistycznych. Szybko się rozwijamy, czego efektem jest najniższe w historii miasta bezrobocie na poziomie 3,6%. Pracodawcy szukają rąk do pracy, a to jest problem nie tylko nasz, ale też w całym kraju – dodaje Rafał Bruski.

10:23.Miasto i spółki miejskie przez 8 lat wydatkowały na inwestycje ponad 4 miliardy złotych – mówi Bruski. Wylicza, że przybył w ostatnim czasie Bydgoski Rower Aglomeracyjny, który niebawem zostanie rozszerzony o przystanki na Czyżkówku i Miedzyniu. – Powstała Rzeka Muzyki, a na koncertach było ponad 300 tysięcy osób, urchomiliśmy kartę 3+, ponad 60 tysięcy kart wydaliśmy i kolejnych 17 tys. kart seniorów. 

10:20.Przyzwyczailiśmy się już, że na Wyspę Młyńską nie mogli dostać się niepełnosprawni. Po szesnastu latach miasto doczekało się lodowiska i odwiedziło je ponad 200 tysięcy osób. W 2010, przygotowując się do kampanii, chodziłem po boiskach przy ul. Gajowej, Curie-Skłodowskiej. Wtedy tam pod ziemią mieliśmy asfalt. Wybudowaliśmy 40 nowych boisk, tak aby żadne dziecko nie musiało odbywać lekcji wf na asfalcie – wylicza włodarz. – BPPT to była pustynia. Dzisiaj to miejsce pracy 4 tysięcy osób, kilka inwestycji jest w budowie – dodaje i dziękuje za to między innymi Radosławowi Sikorskiemu. – Wiemy, jaką ma rozpoznawalność. Odbywał spotkania i takie wieści rozchodziły się po całym świecie. Ponadto park podjął się budowy biurowca oraz parku przemysłowego, gdzie przybywa lawinowo imprez. 

10:17.Finanse były dramatyczne, raitingi miasta spadały, przygotowania projektów marne, w kasie było pusto. Ja lubię wyzwania – przyznaje. – Trzeba było otoczyć się wspaniałym ludźmi i iść do przodu. Nakreśliłem trzy cele: rozpędzenie miasta. Rozpędzenie tej maszyny nie było łatwe. Zbudowaliśmy tramwaj do Fordonu, tam też powstała najnowocześniejsza szkoła wraz z przedszkolem – przytacza Bruski.

10:16. – Przemówienie rozpoczyna włodarz grodu nad Brdą. – Cieszę się, że jest nas tak wielu i z tak wielu środowisk. Chcemy Polski europejskiej, wolnej, praworządnej i Bydgoszczy bogatej oraz świetnie rozwijającej się – mówi na początek swojej wypowiedzi.

10:15. Rafał Bruski mówił: inni obiecują, ja buduję. Bruski to konkrety, jest ich mnóstwo – dodaje Zwiefka.

10:13. – Ja bardzo dobrze pamiętam pierwsze spotkanie przed kampanią z Bruskim. Aż trudno uwierzyć w to, co się zmieniło przez te osiem lat. W Bydgoszczy mówimy wyłącznie o pozytywach. Tegoroczne wybory to nie są tylko zwykłe wybory samorządowe. Będziemy wybierać radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale w tym roku będziemy także walczyć o to, by Polska pozostała krajem demokratycznym i członkowskim Unii Europejskiej, który będzie się rozwijał i zostawi swobodę decyzji obywatelom – mówi Tadeusz Zwiefka. – Musimy wybrać osoby, które dadzą nam tę gwarancję, że będą dbać o dobro mieszkańców oraz miast, miasteczek i wsi – zapewnia.

10:12. Rafał Bruski pojawił się na sali. Wszedł na nią z żoną i w rytmie piosenki AC/DC Thunder. W tej chwili trwa film przedstawiający życiorys obecnego włodarza grodu nad Brdą.

10:07. Konwencja rozpocznie się z drobnym opóźnieniem. Na sali są m.in. europoseł Tadeusz Zwiefka oraz były szef dyplomacji Radosław Sikorski.

Konwencja odbywa się w sali konferencyjnej Paris przy ul. Romanowskiej 2.

Szymon Fiałkowski