Bydgoszcz
5C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 5 • L 5
14C
Pt
17C
Sob
21C
Nd
20C
Pon
17C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKoronowscy orkiestranci nagrają płytę. Tylko – czy znajdą sponsorów?
DSCF0011_1200x800
29.02.2016 | 13:20

Koronowscy orkiestranci nagrają płytę. Tylko – czy znajdą sponsorów?

Na zdjęciu: Młodzieżowa orkiestra dęta z Koronowa podczas próby.

Fot. Stanisław Gazda

Orkiestra Dęta OSP przy M-GOK w Koronowie – Mistrzowie Europy w marszu paradnym i brązowi medaliści europejskiej Bitwy Perkusistów – stanie wkrótce przed wielkim wyzwaniem: nagra płytę z polskimi tańcami narodowymi w brzmieniu orkiestrowym.

Polska muzyka narodowa, zawierająca elementy tańców narodowych, najczęściej kojarzona jest z takimi kompozytorami jak S. Moniuszko, K. Szymanowski, T. Kiesewetter. Jest też wielu innych, mniej popularnych (znanych) kompozytorów, wplatających w swoje dzieła tańce narodowe. W filharmoniach czy operach, niestety, wykonywane są niezmiernie rzadko. Zapewne zyskałyby na popularności, gdyby zostały zebrane w jedno wspólne dzieło. Ale takie, jak dotąd, nie powstało…

Tymczasem dr Mirosław Kordowski – dyrygent młodzieżowej orkiestry dętej z Koronowa, wpadł na pomysł, polegający na skomponowaniu na orkiestrę dętą suity polskiej, składającej się z polskich tańców narodowych – pokazującej trendy w polskich tańcach narodowych aż po dzień dzisiejszy. Zaczął więc szukać współczesnego kompozytora, który podjąłby się takiego wyzwania. Dotarł do Grzegorza Duchnowskiego – jego zdaniem najlepszego obecnie kompozytora na orkiestry dęte, laureata prestiżowych nagród na wielu międzynarodowych konkursach. Duchnowski poznawszy, czego chce dokonać Kordowski z prowadzoną przez siebie orkiestrą, by promować w Polsce oraz poza jej granicami polskie tańce narodowe, jako nasze dziedzictwo kulturowe – bez wahania odpowiedział: „Wchodzę w to! To będzie to biały koń polskiej muzyki,”.

Grzegorz Duchnowski widząc wielkie zaangażowanie orkiestry i świadomość instrumentalistów, że stoją przed szansą wniesienia wielkiego wkładu do polskiej kultury i polskiego dziedzictwa narodowego – skomponował dla koronowskiej orkiestry nie tylko Suitę polską, ale również Fantazję polską.

Suita polska i Fantazji polska zostaną zapisane na nośniku elektronicznym w dniach 12-13 marca 2016 roku. Nagrania dokona technik studyjny radia PiK Jacek Domachowski. Pierwsi słuchacze będą mogli posłuchać wykonania tych współczesnych dzieł muzyki narodowej jako prawykonania prawdopodobnie w maju.

Pod warunkiem, że zapał w młodych orkiestrantach doczeka się wsparcia finansowego. Należy zdać sobie sprawę, że na zainwestowaniu w tych młodych ludzi, zyskamy wszyscy.

Orkiestra Dęta OSP przy M-GOK w Koronowie – Mistrzowie Europy w marszu paradnym i brązowi medaliści europejskiej Bitwy Perkusistów – otrzymała prawo udziału w Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Malezji. Bez pomocy sponsorów, może tam nigdy nie dotrzeć…

Powiązane treści