Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

KPEC podsumował dotychczasowe działania. I przedstawił nowy pomysł na 2019 rok

Dodano: 02.12.2018 | 11:48

Podsumowań dokonali szefowie spółki podczas konferencji prasowej.

Na zdjęciu: O programie "Ciepło bez smogu" mówili na konferencji (od lewej): dyrektor KPEC ds. ekonomiczno-finansowych Andrzej Borowski, prezes spółki Andrzej Baranowski i kierownik działu inwestycji Małgorzata Kwiatkowska.

Fot. Szymon Fiałkowski

Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podsumowało dotychczasowe działania w realizowanym programie „Ciepło bez smogu”, ale też przedstawiło nowy pomysł dla mieszkańców miasta.

Tym pomysłem ma być… chłodzenie ciepłem. Takie rozwiązanie KPEC chce wprowadzić w życie już wczesną wiosną 2019 roku. Przedstawiciele miejskiej spółki przedstawili wyliczenia, z których wynika że chłód z miejskiej sieci o ok. 20% jest tańczy od tego, który jest serwowany z klimatyzatorów. Ta inwestycja będzie wymagać pewnych zmian, głównie w przyłączach i instalacjach, ale – jak zapewniał prezes Andrzej Baranowski – nie będą one radykalne.

1000 obiektów zostało już oznakowanych specjalnymi tablicami, które informują o tym, że budynek jest zasilany w ekologiczne ciepło z miejskiej sieci. – Ideą jest pokazanie, że ciepło dostarczane do odbiorców przez KPEC jest bezpieczne i ekologiczne – podkreślał Baranowski. – KPEC nie truje, jego odbiorcy także nie generują zanieczyszczeń – dodawał. Wyliczał dalej: – Przez cały 2017 i ten rok mamy podpisanych 150 umów przyłączeniowych do sieci ciepłowniczej. Jak dodawał, do sieci obecnie przyłączonych jest 127 budynków. – Przyłączone do sieci budynki od razu zyskują na wartości – zapewnił prezes Baranowski.

Przedstawiono również najważniejsze działania KPEC. Jednym z nich jest to prowadzone na Osowej Górze. – Ma tam powstać 8 kilometrów nowej sieci ciepłowniczej, która połączy dzielnicę z miejską siecią ciepłowniczą – zapowiedziała kierownik wydziału inwestycji spółki Małgorzata Kwiatkowska. Będzie także zaplanowana wymiana sieci podziemnych, a największym zadaniem w tej kwestii będzie budowa estakady ciepłowniczej przez rzekę Brdę z ciągiem pieszo-rowerowym. Wyliczała również najważniejsze zadania dla zakładów. To budowa przepompowni sieciowej przy ul. Pod Blankami czy modernizacja napowietrznych sieci ciepłowniczych. Na dużą część projektów, KPEC pozyskał dofinansowanie ze środków europejskich, a ich łączna wartość – jak mówił dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych spółki Andrzej Borowski – wynosi blisko 200 mln zł.

Spółka ma niebawem ogłosić plastyczny konkurs dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Jego nazwa to „Ciepło bez smogu”, a jego celem jest edukacja ekologiczna najmłodszych mieszkańców Bydgoszczy.

Szymon Fiałkowski