Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co najczęściej zgłaszają mieszkańcy Bydgoszczy i regionu?

Dodano: 26.10.2016 | 07:00

Sprawdziliśmy, jak funkcjonuje projekt od początku jego realizacji w kujawsko-pomorskim.

Na zdjęciu: Screen ze strony, na której znajduje się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Fot.

Już od ponad miesiąca w naszym województwie funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak ten projekt sprawdza się w naszym regionie?

Od 9 września do 24 października w powiecie bydgoskim zanotowano 1554 zgłoszenia. Liczba zagrożeń według słowniczka Krajowej Mapy Zagrożeń wynosi 25. Do wyboru są problemy komunikacyjne, dotyczące porządku publicznego oraz związane z bezpieczeństwem przy zbiornikach wodnych, czy troską o przyrodę. Jak na razie najwięcej zgłoszeń dotyczy spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Jest ich aż 545. Inne informacje, które najczęściej przekazują mieszkańcy, odnoszą się do nieprawidłowego parkowania (266) oraz przekraczania dozwolonej prędkości (194). Na mapie często pojawiają się również zawiadomienia o używaniu środków odurzających, dzikich wysypiskach śmieci, złej organizacji ruchu czy żebractwa. Natomiast rzadko pojawiają się zgłoszenia dotyczące wypalania traw, dzikich kąpielisk czy zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych. Jeden raz zgłoszone zostało utonięcie.

Większość otrzymanych zgłoszeń została niepotwierdzona. Prawie 1300 informacji po zweryfikowaniu nie wzbudziło zastrzeżeń policjantów. Potwierdzić udało się zaledwie 152 zgłoszenia, dzięki czemu te miejsca będą częściej obserwowane przez funkcjonariuszy. Aktualnie weryfikowanych jest ok. 100 zawiadomień. Najwięcej zgłoszeń otrzymał Wydziału Ruchu Drogowego (336). Wśród bydgoskich komisariatów, najczęściej reagować musieli mundurowi z Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście (311). Do komisariatu w Białych Błotach dotarło 96 informacji, w Koronowie funkcjonariusze reagowali na 52 zawiadomienia, a w Solcu Kujawskim na zaledwie 10.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala mieszkańcom na zgłaszanie miejsc, które ich zdaniem powinny zostać objęte szczególną uwagą ze strony policjantów. Można to zrobić za pośrednictwem platformy, do której link znajduje się na stronie internetowej policji.  Zawiadomienia dodaje się anonimowo. Nie wymagana jest wcześniejsza rejestracja, lecz z jednego adresu IP można dać jedno zgłoszenie na dobę. Każde naniesione na mapę zagrożenie jest weryfikowane przez policjantów, którzy mają na to kilka dni. Na samym początku informacje podana przez mieszkańców, oznaczona jest kolorem zielonym, a kiedy wchodzi w etap weryfikacji – zmienia kolor na żółty. Gdy sygnał o zagrożeniu zostaje potwierdzony to uzyskuje kolor czerwony. Jeżeli weryfikacja zgłoszenia jest negatywna, pole z informacją zmienia barwę na szarą i znika z mapy publicznej.  Ponadto jeśli zgłoszenie zostaje potwierdzone, to miejsce jest częściej sprawdzane i obserwowane przez policjantów. – Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997 – upominają policjanci.

Więcej o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa przeczytasz TUTAJ