Bydgoszcz
17C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 17 • L 17
16C
Czw
19C
Pt
18C
Sob
24C
Nd
26C
Pon
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBlogiKto ponad prawem stoi
droga gruntowa
05.01.2016 | 16:30

Kto ponad prawem stoi

Zdaniem Konstantego Dombrowicza Rafał Bruski łamie zapisy ustawy o samorządzie gminnym.

Na zdjęciu: Drogi gruntowe są w ostatnich tygodniach przedmiotem dyskusji.

Fot. FreeImages

Może się to komuś wydać nudne – bo temat stawiania się prezydenta Bydgoszczy ponad obowiązującym prawem nie jest nowy. Powraca jak bumerang. Ustawa o samorządzie gminnym to swego rodzaju kompendium wiedzy i wzorzec zachowań dla samorządowców i wszystkich , którzy z samorządami mają do czynienia – czyli także mieszkańców Bydgoszczy. Bez wyjątku. Ustawa ustawą, a prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski łamie ustawowe zapisy. Artykuł 30 przywoływanej ustawy jasno precyzuje: wójt (prezydent) wykonuje uchwały Rady. Prezydent Bydgoszczy zapis ten lekceważy. Lekceważy uchwałę Rady Miasta z ubiegłego roku obligującą go do przeznaczania w każdego roku w budżecie miasta co najmniej 35 milionów złotych na budowę osiedlowych ulic. Dobitny przykład – przygotowany przez prezydenta budżet miasta na 2016 rok. Wspomniana kwota 35 milionów nie znalazła się w budżecie, a nawet zapisana o połowę mniejsza kwota związana z inwestycjami drogowymi wcale nie jest przeznaczona w całości na osiedlowe ulice. Przypomnę tylko – art 18.1 pkt 2 Ustawy o samorządzie gminnym: „Rada Miasta […] stanowi o kierunkach działania prezydenta.” Stanowi. Znaczenie słowa „stanowi” jest zrozumiałe bez lingwistycznych tłumaczeń. A może jednak nie jest zrozumiałe, a może w ratuszu słownik języka polskiego jest niezbędny… tylko kto go będzie czytać?

Łamanie prawa, łamanie ustawy przez prezydenta miasta nie może pozostawać niezauważone przez instytucje nadzorujące samorząd. Przygotowywane przez prezydenta uchwały Rady Miasta (w tym uchwała budżetowa) podlegają kontroli wojewody i Regionalnej Izby Obrachunkowej. Kontrolę sprawuje także Premier. A takim najlepszym kontrolerem są mieszkańcy i jeżeli nie jest im oczywiście wszystko jedno, to w referendum mogą z powodzeniem odwołać nie przestrzegającego prawa prezydenta miasta.

Konstanty Dombrowicz

Prezydent Bydgoszczy w latach 2002-2010
Konstanty Dombrowicz

Panel dyskusyjny


Dyskusja dla wszystkich

Powiązane treści