Bydgoszcz
-8C
Słonecznie
78% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H -8 • L -8
-12C
Pon
-13C
Wt
-12C
Sr
4C
Czw
2C
Pt
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKto Ty jesteś? Polak!
Nadanie obywatelstwa polskiego
02.12.2015 | 15:07

Kto Ty jesteś? Polak!

Dziś obywatele Ukrainy, Bułgarii, Rosji i Białorusi, stali się pełnoprawnymi Polakami.

Na zdjęciu: Nadanie obywatelstwa polskiego obcokrajowcom, jest dla nich jak narodziny w nowej naturze.

Fot. Stanisław Gazda

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Tu osiem, z zaproszonych dziesięciu osób, zostało dziś pełnoprawnymi Polakami, odbierając z rąk Wojewody „Decyzje o uznaniu za obywateli polskich”.

 To był jeden z najważniejszych dni w życiu: Iriny Dziurli, mającej polskie pochodzenie dotychczasowej obywatelki Białorusi, Walentyny Ilczuk z Ukrainy, Rosjanki Iriny Chraplak, Romana Lukiyanenko z dotychczasowym obywatelstwem ukraińskim, Iulii Kyby, Ukrainki, która obywatelstwo polskie nabyła ze względu na pochodzenie, dotychczasowego obywatela Białorusi Andreja Orpika, Andrija Shevchuka, w przypadku którego decyzja o przyznaniu polskiego obywatelstwa objęła także jego małoletnie dziecko – syna Volodymyra Shevchuka, a także dla urodzonego w Polsce Nikoly Topuzova, posiadającego obywatelstwo bułgarskie oraz dla Tamerlana Gajtamirova z Rosji i Andrieja Kabłuka dotychczas obywatela Ukrainy.

 -Przyjmujemy Was do naszego grona, licząc na to, że przyjmiecie nasze prawa i obowiązki, jakie wynikają z Konstytucji RP i będziecie naszymi dobrymi obywatelami – odtąd wspólnie będziemy pomnażali budowanie dobra w regionie kujawsko-pomorskim. Jestem przekonana, że znaleźliście już to „wasze miejsce na Ziemi” i że zostaniecie z nami na długo – zwróciła się do nowych Polaków Ewa Mes, wojewoda kujawsko-pomorski.

W tym roku łącznie 59 cudzoziemców z terenu województwa kujawsko – pomorskiego nabyło obywatelstwo polskie poprzez decyzje Wojewody o uznaniu za obywatela polskiego oraz postanowienia Prezydenta RP o nadaniu obywatelstwa polskiego.

Cudzoziemcy, najczęściej są nimi obywatele Ukrainy, Armenii i Rosji, ubiegający się o uzyskanie obywatelstwa polskiego, zazwyczaj składają wniosek w związku z małżeństwem z obywatelem RP, z uwagi na pochodzenie oraz pracę w Polsce.

W 2015 r. wszystkie decyzje wydane przez Wojewodę w sprawach o uznanie za obywatela polskiego zostały rozpatrzone pozytywnie. Natomiast Prezydent RP odmówił 8 cudzoziemcom nadania obywatelstwa polskiego. Kancelaria Prezydenta RP przekazuje do Wojewody zaświadczenia o postanowieniu Prezydenta RP, nie informując o uzasadnieniu wydania pozytywnej czy negatywnej decyzji w danej sprawie.

 

Powiązane treści