Bydgoszcz
21C
Opady
88% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 21 • L 21
17C
Pt
20C
Sob
20C
Nd
19C
Pon
19C
Wt
Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaKto zbuduje nowe tramwaje dla Bydgoszczy? Chętny jest jeden
Tramwaj PESA - linia 10, Niepodległości, ulica Gdańska - LG (3)
22.11.2016 | 19:56

Kto zbuduje nowe tramwaje dla Bydgoszczy? Chętny jest jeden

Na zdjęciu: Dwanaście swingów produkcji Pesy trafiło na bydgoskie tory po oddaniu w styczniu br. linii tramwajowej do Fordonu.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Dopiero za czwartym podejściem doszło do otwarcia kopert w przetargu na zakup na potrzeby bydgoskiej komunikacji osiemnastu nowych tramwajów. Lista oferentów jest jednak krótka – obejmuje jedynie miejscową Pesę.

Miasto w ramach rozbudowy ulicy Kujawskiej, ułożenia na niej torowiska łączącego rondo Kujawskie z rondem Bernardyńskim oraz przebudowy pętli na Kapuściskach planuje nabycie piętnastu pojazdów o długości około 30 metrów oraz trzech o 10 metrów krótszych. W postępowaniu wzięła udział jedynie Pesa, proponując ceną 141,1 mln złotych brutto. Solaris, który pierwotnie także był zainteresowany złożeniem oferty, ostatecznie do przetargu nie przystąpił. – W najbliższym czasie oferta bydgoskiego producenta zostanie szczegółowo przeanalizowana pod kątem spełniania wszystkich warunków zamówienia – wyjaśnia Anna Tarnowska z biura prasowego bydgoskiego ratusza.

Zobacz także: Rozkład jazdy już na MetropoliaBydgoska.pl

Pierwsze tramwaje z nowego zamówienia mają wyjechać na torowiska już w przyszłym roku, pozostałe zostaną dostarczone w 2018 roku. Wiadomo, że pojazdy będą wykorzystywane przede wszystkim przy obsłudze górnego tarasu oraz nowego łącznika z centrum Bydgoszczy w ciągu ulicy Kujawskiej.

Zakup tramwajów ma uzyskać dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji, obejmujący również prace przy wspomnianej ul. Kujawskiej oraz ulicy Wojska Polskiego ma wynieść nawet 277 mln zł.

Powiązane treści