Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 10 • L 10
13C
Czw
13C
Pt
14C
Sob
14C
Nd
8C
Pon
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBlogiKU ODNOWIE POLONII!
Przedwojenni biegacze Polonii
15.09.2016 | 09:48

KU ODNOWIE POLONII!

Działacze Polonii Bydgoszcz zrobili kolejny krok ku odbudowie wielosekcyjnego klubu. Rezultatem ciężkiej pracy ostatnich miesięcy jest powstanie amatorskiej sekcji lekkoatletycznej.

Na zdjęciu: 17 maja 1928 r. Plac Wolności w Bydgoszczy. Zwycięska reprezentacja Polonii Bydgoszcz w V Biegu Dziennika Bydgoskiego (sztafeta). Od lewej Wiktor Strzałkowski, Stanisław Ginter, Władysław Kotlarek i Klemens Biniakowski.

Fot. Za: S. Wojciechowski, Zapomniane Pokolenie. Polonia Bydgoszcz 1920-1949, Bydgoszcz 2011

Polonia Bydgoszcz przystanią dla różnych dyscyplin sportu – marzenie wielu kibiców, którzy tęsknią do czasów świetności wielosekcyjnego klubu postawionego w stan likwidacji w roku 2003 przez ówczesne władze miejskie. To także chęć nawiązania do tradycji poprzedników, założycieli biało-czerwonej Polonii w roku 1920, którzy swoją ciężką pracą, zaparciem i motywacją krok po kroku rozwijali swe dzieło.

Z tych pragnień, wśród współczesnych fanów klubu ze Sportowej 2, pojawiła się idea, aby nawiązać do tamtych czasów i odbudować jego znaczenie. I choć pracy jest ogrom, to nie zważając na pojawiające się trudności, grupa zapaleńców podjęła się tych szczytnych działań. Powstanie amatorskiej sekcji LA przy Polonii jest kolejnym krokiem do stworzenia prawdziwych struktur wielosekcyjnego klubu. Jest zalążkiem, który pozwala realnie patrzeć na przyszłe działania względem odrodzonej Polonii.

Polonia Bydgoszcz Sekcja Lekkoatletyczna im. Klemensa Biniakowskiego powstała z inicjatywy działaczy KP Polonia Bydgoszcz i ŻKS Polonia Bydgoszcz oraz kibiców zrzeszonych w Stowarzyszeniach „Biało-Czerwone Pokolenie” i „Pomagamy Polonii”, a także dzięki wielu osobom, którym dobro Polonii leży na sercu. Dziś są już w grupie także osoby, które wcześniej w życiu klubu nie uczestniczyły.

Jak SLA wygląda na początku działalności?

Działalność grupy ma charakter oficjalny. Duży wpływ na powstanie sekcji miał Klub Piłkarski „Polonia”, który jest spadkobiercą sukcesów i tradycji dawnego BKSu. To właśnie KP objął patronatem nową sekcję, a także wyraził zgodę na używanie klubowej symboliki. Niniejsze działanie jest kolejnym dowodem na silne więzi jakie występują pomiędzy Polonistami różnych dyscyplin oraz na ideę budowania rodziny poprzez sport.

Obecnie sekcja opiera się głównie na bieganiu. Biało-czerwoni regularnie startują w zawodach organizowanych na terenie kraju, a także za granicą, na różnych dystansach (od 5 km do ultra maratonów). Poziom lekkoatletów jest dość zróżnicowany. Grupę tworzą osoby, których rezultaty odpowiadają wynikom zawodników trenujących wyczynowo od młodości, jak i takie, które przygodę z bieganiem zaczęły od niedawna i poprawiają wyniki zgodnie ze swoimi możliwościami. Ponadto sekcja zrzesza zarówno kobiety, jak i mężczyzn, dzieci i dorosłych. To co łączy polonijnych lekkoatletycznych „zapaleńców” to: radość z biegania (a przy okazji czasem także pływania, jazdy na rowerze, na rolkach czy chodzenia z kijkami), chęć współpracy i oczywiście Polonia Bydgoszcz! Nasi sportowcy mają już za sobą kilka oficjalnych, wspólnych startów w biało-czerwonych barwach. W grupie widać duże poczucie wspólnoty i pragnienie dalszego rozwoju inicjatywy. Jak możemy przeczytać na oficjalnym profilu grupy na fb:

„Mamy nadzieję, że nasza wspólna praca przyniesie nie tylko indywidualne sukcesy w przełamywaniu swoich słabości, ale pozwoli także stworzyć przestrzeń dla rozwoju lekkiej atletyki przy Polonii, jej popularyzacji wśród sportowców z innych sekcji, wśród kibiców oraz mieszkańców miasta i regionu. Chcemy wyjść naprzeciwko społecznemu fenomenowi rosnącej popularności biegania, nawiązując do działań podejmowanych przez założycieli naszego klubu. Pragniemy być z Wami i mamy nadzieję, że Wy także z nami będziecie! Zachęcamy nie tylko kibicowania nam, ale również do przyłączenia się do grupy jeśli dzielicie podobne zainteresowania. Bo „Gdy idzie Polonia z Bydgoszczy, to w każdym podnosi się duch!”

Ta idea oddaje w pełni polonijnego ducha, który przyświecał naszym założycielom. Dziś nowi ludzie, w nowych realiach, ale z takimi samymi marzeniami podejmują się dzieła budowy Wielkiego Klubu!

Na koniec pragnę pochylić się nad patronem sekcji, którego wybór był jednomyślny i nie podlegał żadnej dyskusji. Klemens Biniakowski – bo o nim mowa – urodził się 15 listopada w Nakle nad Notecią. Był wychowankiem Sokoła Nakło, później biegał w Polonii Bydgoszcz (1926-1928) i Warcie Poznań. Jego koronnym dystansem było 400 m. Reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie (1928) i Berlinie (1936), gdzie był chorążym. Ponad dwudziestokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, następnie trafił do niewoli. Był więźniem obozów koncentracyjnych. Po wojnie nadal był związany ze sportem, trenował m.in. Gwardię-Polonię oraz w PZLA. Zmarł 6 marca 1985 roku w rodzinnym Nakle.

Więcej na temat sekcji można znaleźć na jej profilu na facebook’u:

https://www.facebook.com/poloniabydgoszczsla/

Łukasz Rybski

Bydgoszczanin. Przewodniczący Stowarzyszenia "Biało-Czerwone Pokolenie".

Panel dyskusyjny


Dyskusja dla wszystkich

Powiązane treści