Bydgoszcz
-3C
86% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H -3 • L -3
6C
Pon
2C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
2C
Pt
Metropolia BydgoskaBlogiKurs na estetyczną Bydgoszcz!
Park Kochanowskiego - LG (3)
23.11.2016 | 10:44

Kurs na estetyczną Bydgoszcz!

Błażej Bembnista w najnowszym wpisie apeluje do radnych o zwiększenie kwoty przeznaczonej na utrzymanie czystości i pielęgnację zieleni w mieście.

Na zdjęciu: Park Kochanowskiego doczekał się w ostatnich miesiącach remontu. Teraz ważne jest, aby tego kapitału nie zmarnować.

Fot. Leszek Grabowski/archiwum

W ostatnich miesiącach jednym z najczęstszych tematów poruszanych w bydgoskich mediach była estetyka miasta. Gazety i portale pisały jednak nie o sukcesach Rady Estetyki, lecz o kolejnych wpadkach urzędników, których efektem jest fatalny wygląd wielu miejsc w grodzie nad Brdą.

Brudna Mostowa, olbrzymi baner reklamowy na Jagiellońskiej, zarośnięte trawniki przy rondzie Maczka, obsrany przystanek i wiaty przejścia podziemnego na rondzie Jagiellonów, zniszczone chodniki czy miejsca pamięci narodowej, które od lat nie widziały gospodarza – o tych sprawach czytaliśmy w lokalnej prasie i serwisach internetowych. Powyższe interwencje są jedynie ułamkiem z całej listy uchybień dostrzeganych przez mieszkańców. Zgłaszanie ich do odpowiednich jednostek jest jednak niezwykle trudne i często nie przynosi efektów.

Urzędnicy tłumaczą się, że utrzymanie miasta kosztuje, nie da się zadbać o wszystkie miejsca, a w ogóle to mieszkańcy powinni szanować przestrzeń i nie śmiecić. To oczywiste – ale za zanieczyszczenia naturalne (związane z pogodą) nie odpowiadają bydgoszczanie, podobnie jak za część usterek czy awarii.

Niedługo czeka nas głosowanie nad uchwaleniem budżetu miasta na 2017 rok. To doskonała okazja na to, by zaapelować do radnych o poprawkę do uchwały, która będzie miała na celu zwiększenie środków na sprzątanie Bydgoszczy. W budżecie na 2016 rok w dziale “Oczyszczanie miasta” zapisano kwotę 5 509 392 złotych, a na utrzymanie zieleni – 7 988 145 złotych. Były to kwoty nieco wyższe niż w 2015 roku, ale jak pokazuje praktyka – wciąż za małe, by zachować porządek w mieście.

Apeluję więc do radnych – podejmijcie, jako wybrańcy mieszkańców, stosowne kroki w celu zwiększenia tych kwot w projekcie budżetu na 2017 rok do 6-7 milionów złotych. Przecież też chcecie, by Bydgoszcz była piękna, prawda?

Oczywiście zwiększenie kwoty nie rozwiąże wszelkich problemów związanych z estetyką (np. braku odpowiednich jednostek do zgłaszania uchybień czy osób kontrolujących stan chodników, ulic), ale może być pierwszym krokiem do obrania właściwego kursu – kursu na Estetyczną Bydgoszcz.

Błażej Bembnista

"Fordon na co dzień"

Od urodzenia mieszkaniec Fordonu, współzałożyciel „Fordon na co dzień” na FB.

Panel dyskusyjny


Dyskusja dla wszystkich

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail