Bydgoszcz
6C
Opady
81% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 6 • L 6
9C
Sob
9C
Nd
8C
Pon
13C
Wt
10C
Sr
W środę, 12 kwietnia ukaże się kwietniowy numer MetropoliaBydgoska.PL w druku. Wersję PDF udostępnimy około godziny 20:00. Zapraszamy!
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKwestują i będą kwestować [ZDJĘCIA]
Kwesta na cmentarzy Starofarnym
31.10.2016 | 12:57

Kwestują i będą kwestować [ZDJĘCIA]

Kwesta odbywać się będzie dzisiaj i jutro na cmentarzach Starofarnym, Nowofarnym i Komunalnym przy ul. Wiślanej.

Na zdjęciu: Ratują bydgoskie nekropolie.

Fot. Stanisław Gazda

Dorocznym zwyczajem TMMB organizuje kwestę na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii. Na liście kwestujących jest już ok. 500 osób, a w tym m.in. przedstawiciele świata artystycznego, politycy, dziennikarze, a nawet grupy rekonstrukcyjne, które będą zbierać datki w historycznych strojach.

My dostrzegliśmy takie nazwiska jak m.in.: Piotr Król, Andrzej Kobiak, Grażyna Ciemniak, Stefan Pastuszewski, Maciej Pakulski, Urszula Guźlecka, prof. Dariusz Markowski, Bernadetta Różańska-Majchrzak, Anna Mackiewicz, Mirosław Kozłowicz, Zbigniew Daniłowski, prof. Maciej Świątkowski,  Rafał Przybyszewski, Maciej Pakulski czy Bogna Derkowska-Kostkowska.

A na cmentarzu podczas kwesty zastaliśmy wojewodę kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza:

– Czynność tę postrzegam jako swój obowiązek. Jeżeli nie będziemy pamiętać o naszej historii, przeszłości i ludziach którzy nią tworzyli swoim życiem i pracą, to jaka czeka nas przyszłość? To są nasze fundamenty, punkty wyjścia. A ponadto, czyż każdy z nas, dziś żyjących nie chciałby, by o nim pamiętano po śmierci?

Pieniędzy uzbieranych podczas kwesty wystarcza zwykle na odrestaurowanie czterech grobowców w danym roku. Tegoroczna kwesta będzie przeznaczona na wyremontowanie grobowca Irenki Murach – dziecka żyjącego w latach 1925-1927. Jest to grobowiec o dużej wartości zabytkowej, z piękną rzeźbą przedstawiającą anioła, niestety bez głowy. Kolejnym grobowcem przewidzianym do renowacji będzie grobowiec rodziny Smolińskich, przy którym krzyż nagrobny jest w bardzo złym stanie. Następnym będzie duży, bezimienny (ktoś zniszczył, albo zaginęły tablice transkrypcyjne) grób rodzinny z komorą grobową obwiedzioną murkiem, z płytami nastawnymi i pseudokolumnadą, znajdujący się przy głównej alejce. Dokończona zostanie również naprawa XIX-wiecznego cenotafu – grobowca zwieńczonego artystycznie wykonanym wieńcem.

Zgodę na przeprowadzenie zbiórki wyraziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tym roku kwesta odbędzie się w następujących dniach:

  • 31  października 2016 r. (poniedziałek) w godzinach  9-16.00  na cmentarzach Starofarnym i Nowofarnym
  • 1 listopada 2016 roku (wtorek) Wszystkich Świętych w godzinach 9-16.00 na cmentarzach Starofarnym i Komunalnym przy ul. Wiślanej.

 

Powiązane treści