Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 16
20C
Nd
16C
Pon
23C
Wt
25C
Sr
30C
Czw
Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaLeczenie doraźne na lotnisku. Kiedy przyjdzie pora na systemowe?
Port Lotniczy Bydgoszcz
30.11.2016 | 16:43

Leczenie doraźne na lotnisku. Kiedy przyjdzie pora na systemowe?

Na zdjęciu: Bydgoszcz nie zgadza się na zmianę nazwy portu lotniczego i rozszerzenie jej o nazwę Torunia.

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

5-6 milionów złotych z budżetu województwa oraz 1,5 miliona złotych z kasy Bydgoszczy – tak wygląda pomysł na tymczasowe załagodzenie problemów finansowych bydgoskiego lotniska. Długofalowego porozumienia podczas wtorkowego spotkania w urzędzie marszałkowskim nie udało się jednak uzyskać.

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się z prezydentami Bydgoszczy oraz Torunia – Rafałem Bruskim oraz Michałem Zaleskim, aby raz jeszcze omówić kwestię podziału finansowej odpowiedzialności za port i zmian w strukturze właścicielskiej spółki Port Lotniczy Bydgoszcz. Przypomnijmy, że w przypadku tego pierwszego samorząd województwa miałby partycypować w kosztach operacyjnych w 53 procentach, Bydgoszcz – w 30, a Toruń – w pozostałych siedemnastu. Nieco inaczej wyglądałby akcjonariat PLB – w rękach marszałka byłaby połowa udziałów, jedną czwartą dysponowałoby miasto nad Brdą, a Toruń objąłby 16 procent udziałów (właścicielami pozostałych 9 proc. byliby mniejsi akcjonariusze).

Tyle że podobnie jak podczas nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa, tak i we wtorek tego porozumienia nie udało się przeforsować. W dalszym ciągu prezydent Zaleski swój udział w kosztach warunkuje bowiem zmianą nazwy lotniska, przeciwko czemu stanowcze weto zgłaszają władze Bydgoszczy. Efekt – doraźny kompromis, aby stratę operacyjną za rok 2016 pokryły budżety – wojewódzki i bydgoski. Kwota około 6,5-7,5 mln zł ma pozwolić oddalić widmo bankructwa lotniska oraz zyskać przynajmniej kilka tygodni na wypracowanie długofalowych rozwiązań.

Pierwsi rękę za tym rozwiązaniem podnieśli bydgoscy radni. Podczas środowej sesji wprowadzili – na wniosek prezydenta Bruskiego – do tegorocznego budżetu poprawkę, na podstawie której PLB SA zostanie dokapitalizowane wspomnianą kwotą 1,5 mln zł.

Powiązane treści