Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 9km/h W
H 5 • L 5
3C
Sr
3C
Czw
1C
Pt
2C
Sob
-0C
Nd
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaLeczenie doraźne na lotnisku. Kiedy przyjdzie pora na systemowe?
Port Lotniczy Bydgoszcz
30.11.2016 | 16:43

Leczenie doraźne na lotnisku. Kiedy przyjdzie pora na systemowe?

Bydgoscy radni w środę zgodzili się na przekazanie lotnisku 1,5 miliona złotych. Marszałek zadeklarował znalezienie kolejnych 5-6 mln zł. Co na to Toruń?

Na zdjęciu: Bydgoszcz nie zgadza się na zmianę nazwy portu lotniczego i rozszerzenie jej o nazwę Torunia.

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

5-6 milionów złotych z budżetu województwa oraz 1,5 miliona złotych z kasy Bydgoszczy – tak wygląda pomysł na tymczasowe załagodzenie problemów finansowych bydgoskiego lotniska. Długofalowego porozumienia podczas wtorkowego spotkania w urzędzie marszałkowskim nie udało się jednak uzyskać.

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się z prezydentami Bydgoszczy oraz Torunia – Rafałem Bruskim oraz Michałem Zaleskim, aby raz jeszcze omówić kwestię podziału finansowej odpowiedzialności za port i zmian w strukturze właścicielskiej spółki Port Lotniczy Bydgoszcz. Przypomnijmy, że w przypadku tego pierwszego samorząd województwa miałby partycypować w kosztach operacyjnych w 53 procentach, Bydgoszcz – w 30, a Toruń – w pozostałych siedemnastu. Nieco inaczej wyglądałby akcjonariat PLB – w rękach marszałka byłaby połowa udziałów, jedną czwartą dysponowałoby miasto nad Brdą, a Toruń objąłby 16 procent udziałów (właścicielami pozostałych 9 proc. byliby mniejsi akcjonariusze).

Tyle że podobnie jak podczas nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa, tak i we wtorek tego porozumienia nie udało się przeforsować. W dalszym ciągu prezydent Zaleski swój udział w kosztach warunkuje bowiem zmianą nazwy lotniska, przeciwko czemu stanowcze weto zgłaszają władze Bydgoszczy. Efekt – doraźny kompromis, aby stratę operacyjną za rok 2016 pokryły budżety – wojewódzki i bydgoski. Kwota około 6,5-7,5 mln zł ma pozwolić oddalić widmo bankructwa lotniska oraz zyskać przynajmniej kilka tygodni na wypracowanie długofalowych rozwiązań.

Pierwsi rękę za tym rozwiązaniem podnieśli bydgoscy radni. Podczas środowej sesji wprowadzili – na wniosek prezydenta Bruskiego – do tegorocznego budżetu poprawkę, na podstawie której PLB SA zostanie dokapitalizowane wspomnianą kwotą 1,5 mln zł.

Powiązane treści