Bydgoszcz
2C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 2 • L 2
8C
Pon
8C
Wt
6C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesLink zaprezentowany w Niemczech. Pesa rozmawia z Deutsche Bahn o dalszej współpracy
pesa bydgoszcz, deutsche bahn, krzysztof sędzikowski - mat prasowe
08.11.2018 | 18:10

Link zaprezentowany w Niemczech. Pesa rozmawia z Deutsche Bahn o dalszej współpracy

Na zdjęciu: W czwartek doszło do uroczystego zaprezentowania Linka w Dortmundzie.

Fot. Pesa Bydgoszcz

Link wyprodukowany przez bydgoską Pesę został oficjalnie zaprezentowany przez przedstawicieli Deutsche Bahn. Do uroczystości doszło przy okazji wydarzeń związanych z 75-leciem bazy DB w Dortmundzie, gdzie serwisowane są pochodzące znad Brdy pociągi.

Linki wożą już pasażerów w rejonie Sauerland. Prezentacja w Dortmundzie to oficjalne potwierdzenie wprowadzenia do ruchu pojazdów wyprodukowanych przez Pesę  na podstawie umowy z 2012 roku. W tym roku zarówno dwu-, jak i trójczłonowe pojazdy uzyskały homologację i wyjechały na niemieckie tory.

W uroczystości w Dortmundzie uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych, Deutsche Bahn, Pesy, a także liczna grupa pracowników DB, którzy na co dzień zajmują się serwisem Linków. – Wiele lat temu rozpisaliśmy przetarg, porównaliśmy oferty i wybraliśmy Pesę. Przeszliśmy razem długą drogę. Teraz czekamy na dostawę wszystkich pojazdów i rozmawiamy o współpracy w przyszłości – zapowiedział Andree Bach, szef  DB Regio w Północnej Nadrenii Westfalii. Jak dodał Joachim Kunzel, kierujący lokalnym Urzędem Przewozów Regionalnych, był taki moment, gdy nie wierzył, że Pesie uda się dostarczyć pojazdy.

Prowadzenie rozmów o przyszłej współpracy bydgoskiego z producenta z Deutsche Bahn potwierdził też prezes Pesy Krzysztof Sędzikowski. Obecnie firma realizuję produkcję Linków zamówionych przez DB dla trzech niemieckich regionów – Sauerland, Allgau i Hesji  – do których trafią łącznie 72 pociągi (23 dwuczłonowe i 49 trójczłonowych). Początkowo miało być to 71 pojazdów, ale pod koniec października przewoźnik zamówił dodatkową sztukę dla Allgau.

Linki w zależności od liczby członów mają od 110 do 160 miejsc siedzących, w tym 12 w I klasie, są w pełni przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, z miejscami dla rowerów i mogą osiągać prędkość do 140 km/h. Do końca października do Niemiec wyjechało 21 pojazdów dwuczłonowych – 20 z nich jest już eksploatowanych w Dortmundzie, kolejny trafił do Frankfurtu. Wiosną przyszłego roku Link ma wejść do eksploatacji na liniach RE 17 (Hagen – Kassel-Wilhelmshöhe) oraz RE 57 (Dortmund – Winterberg – Brilon)

Do tej pory PESA uzyskała 21 homologacji dopuszczających produkowane w Bydgoszczy pojazdy do ruchu w 11 krajach. Jej pociągi wożą pasażerów m.in we Włoszech, Niemczech, Czechach, Litwie czy Białorusi, a tramwaje w Moskwie, Kijowie, Sofii, węgierskim Szeged i rumuńskim Cluj. W sumie firma dostarczyła zagranicę ponad 330 pojazdów.


Powiązane treści