Bydgoszcz
19C
Opady
82% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 19 • L 19
22C
Pt
20C
Sob
25C
Nd
17C
Pon
19C
Wt
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaLitografia — na czym to polega?
litografia_wikipedia
16.11.2015 | 08:28

Litografia — na czym to polega?

Na zdjęciu: Litografii używał m.in. Leon Wyczółkowski - patron Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Fot. wikipedia

Rysowanie na kamieniu – od tego może zacząć się tworzenie grafiki artystycznej. Potwierdzą to osoby prowadzące pokazy warsztatu litograficznego, które organizuje Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy pragnące pokazać ulubiony sposób wykonywania prac przez swojego patrona.

Litografia jest techniką druku płaskiego, a zarazem niezwykle atrakcyjną metodą wykonywania grafiki. Polega ona na stworzeniu rysunku na kamieniu litograficznym pełniącym funkcję matrycy. Obraz wykonuje się poprzez użycie kredki lub tuszu litograficznego, co pozwala na uzyskanie efektu np. odręcznego rysunku ołówkowego lub rysunku piórkiem. Wykonaną grafikę następnie można wielokrotnie powielać, tworząc jej odbitki na prasie litograficznej.

Sposób wykonania takiego druku będzie można zobaczyć 27 listopada o godz. 17:00 w Domie Leona Wyczółkowskiego, który znajduje się na Wyspie Młyńskiej przy ul. Mennica 7. Warsztat litograficzny zaprezentują artyści graficy: prof. Piotr Gojowy oraz Agata Ciesielska.

Prezentacje organizowane są w ramach wystawy „Wielość w jedności. Litografia druku płaskiego w Polsce po 1900 roku”. Będzie można zobaczyć ją m.in. po ostatnim pokazie warsztatu litograficznego, który odbędzie się 5 grudnia w godz. 10:00-12:00 w Zespole Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy mieszczącym się przy ul. Konarskiego 2. Spotkanie poprowadzi artysta grafik Stanisław Matuszczak, a kuratorem oprowadzającym po wystawie będzie Barbara Chojnacka. Zwiedzanie zbiorów rozpocznie się o godz. 12:30 w Galerii Sztuki Nowoczesnej, przy ul. Mennica 8, i potrwa około jedną godzinę.

Wstęp na wszystkie pokazy jest darmowy. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy na te wydarzenia.

Powiązane treści