Bydgoszcz
23C
Słonecznie
78% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 23 • L 23
23C
Pt
21C
Sob
23C
Nd
20C
Pon
24C
Wt
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŁzy Prezydenta. Andrzej Duda i Pierwsza Dama w Dziewierzewie
DSCF0122 (Copy)
01.09.2016 | 20:17

Łzy Prezydenta. Andrzej Duda i Pierwsza Dama w Dziewierzewie

Chyba wszyscy zapamiętają łamiący się głos i wzbierające łzy w oczach Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Na zdjęciu: Wzruszony Prezydent Andrzej Duda

Fot. Stanisław Gazda

Przyjazd do Dziewierzewa (gmina Kcynia, powiat Nakło) Prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą wiązał się z rozpoczęciem nowego roku szkolnego a także uroczystością nadania Zespołowi Szkół -Szkole Podstawowej i Gimnazjum – imienia ppor. Marka Uleryka – oficera BOR-u, który zginął w katastrofie smoleńskiej  i z obchodami 175-lecia szkoły.

Uroczystości poprzedziły złożenie kwiatów na grobie ppor. Uleryka, oraz msza święta na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Dyrektor Zespołu Szkół Rafał Leśniarek, zwrócił się do ks. Zbigniewa Plewy, proboszcza parafii pw. św. Jakuba Apostoła, o dokonanie aktu poświęcenia nowego Sztandaru. W homilii ks. Plewa nawiązał do osoby ppor. Marka Uleryka, który od dziś patronuje szkołom w Dziewierzewie, mówiąc, że patron jest zwykle punktem odniesienia, wzorem do naśladowania, autorytetem, którego warto słuchać i naśladować. Podporucznik Marek Uleryk – mówił kaznodzieja – był obecny wśród swoich: był posłusznym synem, dobrym bratem, przyjacielem, społecznikiem, dobrym organizatorem. Wychodził do ludzi z coraz to nowymi inicjatywami. Kochał ludzi. Będzie nam zawsze przypominał, że piękno życia, prawda i dobro – to wartości uniwersalne.

-Postać takiego patrona zobowiązuje nas do dawania czytelnego świadectwa Boga w życiu lokalnej społeczności, rzetelnego zdobywania wiedzy, szczerej dbałości o chrześcijańskie wychowanie – stwierdził proboszcz dziewierzewskiej parafii.

Przybyła na dziedziniec szkolny Para Prezydencka została powitana gromkimi brawami. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi RP na maszt, obecnych na uroczystości gości, wśród których były siostry ppor. Uleryka wraz z rodzinami, powitał dyrektor Zespołu Szkół-Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Rafał Leśniarek przybliżył  historię szkoły, której losy ściśle splatały się z losami ojczyzny. Wspominając o absolwencie szkoły ppor. Marku Uleryku powiedział m.in.:

-Swoim życiem pokazał, że trzeba mieć pasje, marzenia i skutecznie dążyć do ich osiągnięcia(…) Drużynowo i indywidualnie odnosił znaczące sukcesy sportowe. Pochodząc z niewielkiej miejscowości jaką jest Dziewierzewo, ppor. Marek Uleryk przez wiele lat pełnił służbę dla Prezydenta RP, a to wielki honor i zaszczyt. Dzięki jego postawie, wy, nasza młodzież, możecie uwierzyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba pochodząca z małej miejscowości, ucząca się właśnie w naszej szkole, mogła w życiu wiele osiągnąć i spełniać swoje marzenia. W obecnych czasach, w których tak trudno o autorytety, wierzymy że ppor. Marek Uleryk jest namacalnym przykładem dla naszych uczniów, którzy będą wiedzieli, że można śmiało patrzeć w przyszłość i że wystarczy systematyczna praca i upór, a każdy może dojść do upragnionego celu(…) Wybrany przez nas patron jest przykładem najlepszych cech charakteru: skromności, pracowitości i wytrwałości. Miejmy nadzieję, że wielu z was, drodzy uczniowie, będzie go naśladowało…

Konsekwencją podjętej jednomyślnie Uchwały Rady Miejskiej w Kcyni dotyczącej nadania Zespołowi Szkół imienia ppor. Marka Uleryka, było odsłonięcie na murach szkoły tablicy pamiątkowej, upamiętniającej tę decyzję. Odsłonięcia dokonała wspólnie Para Prezydencka oraz dyrektor Zespołu Szkół. Prezydent RP wraz z Pierwszą Damą wbili także pamiątkowe gwoździe w drzewiec nowego Sztandaru Zespołu Szkół, po czym Prezydent Andrzej Duda przekazał go dyrektorowi szkoły w Dziewierzewie. Rafał Leśniarek zaprezentował Sztandar uczestnikom uroczystości, opisując szczegółowo jego wygląd i symbolikę. Chwilę później nastąpiło pożegnanie starego Sztandaru szkoły i złożenie uczniowskiego ślubowania na nowy Sztandar.

W imieniu rodziny ppor. Marka Uleryka za udział w uroczystości i pamięć parze prezydenckiej i wszystkim obecnym podziękowała jego siostra Aldona Polcyn. – Marku, spora grupa osób obecnych zawołałaby „Ulku”, wierzę, że jesteś tutaj z nami. Dziś świętowałbyś kolejny rok swojej pracy w BOR. Zapewne stoisz wśród swoich kolegów funkcjonariuszy i nadziwić się nie możesz, bo w swej skromności nie przypuszczałeś, że dostąpisz takiego zaszczytu – powiedziała Polcyn.

O zabranie głosu poproszona została Para Prezydencka. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką pojawili się na scenie. Jako pierwszy przemówił Andrzej Duda. W pamięci uczestników uroczystości z pewnością na długo pozostanie  fragment wystąpienia, kiedy to Prezydent RP łamiącym się głosem i ze łzami w oczach wspominał ppor. Marka Uleryka i swój własny, osobisty związek z jego służbą.

-Wtedy, w tych czarnych dniach kwietnia 2010 roku, to mnie powierzono misję udania się do Moskwy, po to żeby towarzyszyć w drodze do Polski trumnie z ciałem Prezydentowej Marii Kaczyńskiej. Ale ten obowiązek, który tam miałem polegał również na tym, żeby dopilnować aby wszystko odbyło się w sposób godny, tak jak na to zasługiwała Pierwsza Dama Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Marka już wtedy nie było…Nie mógł tej misji wykonać. Ale, ja mam takie poczucie, że dopełniłem tego za Niego. (brawa) I w tym sensie, w jakimś tam stopniu, stałem się Jego towarzyszem broni.

-Marku, powierzamy Ci dzisiaj Twoją szkołę – zakończył Prezydent RP.

Agata Kornhauser-Duda zwracając się do grona pedagogicznego i uczniów wyraziła nadzieję, że nauczaniu i uczeniu się będzie towarzyszyła radość poznawania czegoś nowego, interesującego lub ważnego i życzyła odwagi, by mieć marzenia, zadawania pytań i proszenia o pomoc nauczycieli, gdyby pojawiły się jakieś trudności.

-Ile się nauczycie, ile wiedzy przyswoicie i jak to później będzie procentowało w przyszłości, tak naprawdę zleży od was, waszych chęci i ile będziecie od siebie wymagać – powiedziała Pierwsza Dama, która życzyła nauczycielom sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy i aby nauczycielski trud spotykał się z poważaniem, uznaniem i życzliwością.

Uroczystość zakończył krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów oraz zwiedzanie pamiątkowej wystawy z okazji 175- lecia szkoły i nadania jej imienia ppor. Marka Uleryka.

Zobacz koniecznie Galerię: http://metropoliabydgoska.pl/prezydencka-para-w-dziewierzewie-zdjecia/

 

 

 

Powiązane treści