Bydgoszcz
22C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 22 • L 22
25C
Sob
22C
Nd
24C
Pon
23C
Wt
23C
Sr
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMaraton Pisania Listów: Napisz list -zmień życie!
Amnesty org pl
06.12.2016 | 11:11

Maraton Pisania Listów: Napisz list -zmień życie!

Na zdjęciu: Screen ze strony amnesty org.pl. Tym ludziom niesiona jest pomoc w tym roku.

Fot. amnesty org.pl

Maraton Pisania Listów to coroczna akcja organizowana przez Amnesty International, podczas której wysyłane są apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Wystarczy kartka papieru i długopis, aby pomóc człowiekowi na drugim końcu świata. Każdy może dołączyć do największego wydarzenia na rzecz praw człowieka!

W Bydgoszczy do Maratonu można się przyłączyć 10 grudnia w godzinach od 17.00 do 23.00 w Kamienicy 12, przy ul. Poznańskiej 12. W tym roku pisane będą listy m.in. w sprawie Annie Alfred i osób z albinizmem w Malawi, Edwarda Snowdena z USA, Ilhama Tohtiego, ujgurskiego profesora z Chin i Eren Keskin z Turcji, która była oskarżana ponad 100 razy!

Ta akcja naprawdę wiele zmienia. Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie  ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na apele, złe prawo jest zmieniane.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Wysyłane są apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów zostanie napisanych, tym większa szansa, że uda  się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. W Polsce listy pisane będą w setkach miejsc – w szkołach, klubach, kawiarniach, instytucjach kultury. Każdy może zorganizować Maraton! Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich – dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

Po raz pierwszy Maraton został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. Na pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy lokalnej Amnesty. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. W 2015 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 3,7 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce napisanych zostało 270 235 listów. Akcje zorganizowane zostały w ponad 600 miejscach w całym kraju.

Powiązane treści