Bydgoszcz
17C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 17 • L 17
17C
Sob
18C
Nd
21C
Pon
20C
Wt
19C
Sr
Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaMieszkańcy regionu przeciw CETA. Czy europosłowie posłuchają ich głosu?
stop_ceta_JW
10.02.2017 | 18:29

Mieszkańcy regionu przeciw CETA. Czy europosłowie posłuchają ich głosu?

Na zdjęciu: Na Starym Rynku spotkało się kilka osób sprzeciwiających się podpisaniu umowy CETA.

Fot. JW

Planowana umowa handlowa między Unią Europejską a Kanadą (CETA) wzbudza w Polsce ogromne kontrowersje. Rząd wstępnie zaakceptował umowę, a już we środę głosować nad nią będzie Parlament Europejski. Jakie jest stanowisko europosłów z okręgu kujawsko-pomorskiego? 

ZOBACZ TEŻ: Młodzież Wszechpolska protestowała przeciwko umowie CETA [ZDJĘCIA]

CETA ma znieść cła wwozowe oraz wprowadzić nowe przepisy dotyczące wprowadzania towarów spożywczych do sprzedaży. Chodzi tu przede wszystkim o żywność genetycznie modyfikowaną, która ma być bardziej powszechna niż obecnie. – Dzisiaj w Unii Europejskiej dopuszczana jest tylko jedna odmiana, za Atlantykiem jest to ponad 90 odmian. Są to nie tylko rośliny. W zeszłym roku zostało wprowadzone do sprzedaży pierwsze zwierzę modyfikowane genetycznie – mówi Maria Świetlik z ruchu Akcja Demokracja.

Członkowie reprezentowanej przez nią grupy uważają, że umowa stanowi zagrożenie dla polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywności. Krytyka umowy wiąże się też z przyznaniem przywilejów korporacjom do pozywania państw za działania, które mogą zagrozić ich przyszłym zyskom. Nawet jeśli te środki – np. podniesienie płacy minimalnej, czy zerwanie umowy z nieuczciwą firmą – podjęte są w interesie publicznym.

Apel na stronie internetowej Akcji Demokracji podpisało już 110 tysięcy osób. W regionie pod petycją sprzeciwiającą się podpisaniu umowy CETA znalazło się ponad 3 tysiące podpisów. Dokument ten trafił w piątkowe południe na ręce europosła Kosmy Złotowskiego. Polityk zapewnia, że zna obawy społeczeństwa, ale nie podjął jeszcze zdania w tej sprawie.

Sprzeciw wobec porozumienia z Kanadą wyraził Janusz Zemke z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Takie same deklaracje złożyło 16 z 51 europosłów. W gronie przeciwników są między innymi politycy reprezentujący Platformę Obywatelską. – Tadeusz Zwiefka i generalnie posłowie Platformy Obywatelskiej i europejskiego klubu EPP, z przykrością muszę stwierdzić, że są głusi na obywatelskie argumenty i powtarzają zupełnie niemerytoryczne argumenty za tą umową – mówi Maria Świetlik.

Więcej na temat sytuacji dotyczącej podpisania umowy CETA można znaleźć na stronie internetowej Akcji Demokracji.

Powiązane treści