Bydgoszcz
6C
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 6 • L 6
7C
Pt
5C
Sob
4C
Nd
5C
Pon
2C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiKomunikacjaMieszkańcy Solca Kujawskiego mogą być spokojni. Pojadą pociągami Intercity do Warszawy
Solec Kujawski_SG (13)
19.10.2017 | 10:54

Mieszkańcy Solca Kujawskiego mogą być spokojni. Pojadą pociągami Intercity do Warszawy

Na zdjęciu: Pociągi PKP Intercity mają zatrzymywać się w Solcu Kujawskim.

Fot. SG/archiwum

Mieszkańcy Solca Kujawskiego jeżdżący pociągiem do Warszawy mogą odetchnąć z ulgą.  PKP Intercity ma porzucić plany rezygnacji z zatrzymywania nowoczesnych pociągów na niedawno wyremontowanej stacji.

Nowe rozkłady jazdy mają wejść w życie 10 grudnia 2017 roku. Ich projekt wzbudził zaniepokojenie mieszkańców Solca Kujawskiego, gdyż według wstępnych planów przewoźnika składy w standardzie Intercity kursujące między Bydgoszczą a Warszawą miały nie zatrzymywać się na niedawno wyremontowanym dworcu w zamieszkiwanym przez kilkanaście tysięcy osób mieście.

Co więcej, nie tylko nowoczesne pociągi miały być niedostępne dla mieszkańców Solca, ale spaść miała też liczba połączeń w standardzie TLK. Nowe rozkłady zakładały funkcjonowanie tylko dwóch połączeń dziennie do stolicy realizowanych właśnie starymi wagonami. W wielu przypadkach, chcąc jechać z Solca do Warszawy, trzeba byłoby więc cofać się do Bydgoszczy. Zmiany utrudniłyby także szybki i bezpośredni dojazd do Torunia.

PKP Intercity planowało za to, aby pociąg nadal zatrzymywał się w znacznie mniejszym Aleksandrowie Kujawskim.  Pominięcie Solca mieszkańcy tłumaczyli sobie remontami na trasie. PKP PLK prowadzi obecnie modernizacje, które wpływają na czas przejazdu do stolicy. Wydłużone postoje są spowodowane chociażby remontem na odcinku Toruń – Ostrowy, gdzie występują liczne odcinki jednotorowe. Utrudnienia występują także na linii nr 3, między innymi  na odcinku Bednary-Kutno. Remonty sprawiły, że pociągi wydłużyły czas jazdy nawet o około godzinę. Mieszkańcy Solca podejrzewali więc, że  kilka minut próbowano zaoszczędzić poprzez  usunięcie przystanku w ich mieście.

O powody wykluczenia miejscowości spytał także poseł Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości. – Rzeczywiście była taka przymiarka, planowano pomijać Solec Kujawski – potwierdza parlamentarzysta, który o sprawie dowiedział się z serwisu Halo Solec na facebooku. Zwrócił się więc do PKP IC o zmianę planów. – Udało mi się uzyskać zapewnienie, że pociągi jednak będą stawać w Solcu Kujawskim. Mogę więc uspokoić mieszkańców – mówi Król.

Jak wynika z rozkładu jazdy, który przesłano do posła, ze stacji w Solcu Kujawskim odjeżdżać będzie pięć pociągów do stolicy. Przewoźnik informuje też, że Flirt kursujący w relacji Warszawa-Bydgoszcz-Warszawa okrężną trasą przez Iławę również będzie zatrzymywał się na stacji w Solcu. Szczegółowe godziny postojów zostaną podstane po zarządzaniu rozkładu jazdy przez PKP PLK.

Odjazdy pociągów dla stacji Solec Kujawski w rozkładzie jazdy 2017/2018
Bydgoszcz -> Lublin przez Warszawę – odjazd o 4:13
Bydgoszcz -> Warszawa Wsch. – 5:14
Gdynia -> Katowice – 7:46
Bydgoszcz -> Chełm przez Warszawę – 8:18
Łódź Fabryczna -> Gdynia – 8:33
Lublin -> Kołobrzeg – 11:40
Gdynia -> Kraków/Zakopane – 11:46
Szczecin -> Lublin przez Warszawę – 12:08
Katowice -> Gdynia – 12:43
Lublin -> Szczecin – 15:44
Gdynia -> Katowice – 15:52
Kołobrzeg -> Lublin przez Warszawę – 16:17
Zakopane/Kraków -> Gdynia – 16:58
Gdynia -> Łódź Fabryczna – 18:46
Chełm -> Bydgoszcz – 18:47
Katowice -> Gdynia 21:27
Warszawa Wsch. -> Bydgoszcz 22:01
Lublin -> Bydgoszcz 23:43

 

Powiązane treści