Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h E
H 16 • L 16
14C
Pon
15C
Wt
15C
Sr
17C
Czw
16C
Pt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaMikołaj Bogdanowicz: Będę eliminował akty prawne niezgodne z przepisami
Mikołaj Bogdanowicz
28.04.2016 | 11:38

Mikołaj Bogdanowicz: Będę eliminował akty prawne niezgodne z przepisami

Na zdjęciu: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas czwartkowej konferencji prasowej. Z prawej: rzecznik prasowy Jarosław Jakubowski.

Fot. Leszek Grabowski

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał w czwartek oświadczenie w sprawie uchwały Rady Miasta Bydgoszczy, która zadeklarowała stosowanie się do werdyktów Trybunału Konstytucyjnego, także tych nieopublikowanych i o to samo zaapelowała do prezydenta Rafała Bruskiego. – Przenoszenie sporu politycznego na poziom samorządowy nie służy rozwiązaniu problemów społeczności lokalnej – przekonuje wojewoda.

W swoim oświadczeniu Bogdanowicz przypomina, że jednostki samorządu terytorialnego powinny „realizować działania im powierzone”, a także „działać dla dobra społeczności lokalnej”. – Niejednokrotnie deklarowałem i deklaruję wsparcie dla takich działań – podkreślał wojewoda.

Jednocześnie Mikołaj Bogdanowicz zaapelował do samorządów, aby nie podejmowały działań, które mogą „spowodować zamęt w sferze stanowienia i stosowania prawa przez nawoływanie do respektowania stanowisk Trybunału Konstytucyjnego, które nie weszły do porządku prawnego”. Wskazał także, że będzie korzystał z przysługujących mu uprawnień do „eliminowania z obrotu prawnego aktów, które nie są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa”.

Czy to oznacza, że należy spodziewać się uchylenia środowej uchwały bydgoskich radnych? – Uchwała ma charakter intencyjny. Na pewno będziemy zajmowali się każdym aktem merytorycznie, a nie politycznie – zapewnia wojewoda Bogdanowicz. I dodaje, że z samym stanowiskiem rajców nie miał okazji się jeszcze zapoznać. Podobnie jak z pismem radnych opozycji, którzy skierowali skargę na przebieg środowej sesji. Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz radny niezależny Bogdan Dzakanowski opuścili salę sesyjną w proteście przeciwko przedwczesnemu, ich zdaniem, zamknięciu listy mówców w trakcie dyskusji na temat stanowiska [WIĘCEJ NA TEN TEMAT].

Powiązane treści