Bydgoszcz
16C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 16 • L 16
18C
Czw
19C
Pt
21C
Sob
24C
Nd
26C
Pon
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaMiłośnicy komunikacji przejęli unikat. Przez wiele lat służył bydgoszczanom
Volvo Bydgoszcz autobus
06.03.2016 | 16:14

Miłośnicy komunikacji przejęli unikat. Przez wiele lat służył bydgoszczanom

Na zdjęciu: Autobusy marki Volvo jeździły po bydgoskich ulicach aż osiemnaście lat.

Fot. Robert Reimus

Miłośnicy komunikacji miejskiej zrzeszeni w Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego nabyli od Miejskich Zakładów Komunikacyjnych wycofany z eksploatacji autobus Volvo B10MA. To jeden z egzemplarzy, które w drugiej połowie lat 90. XX wieku zrewolucjonizowały komunikację w mieście nad Brdą.

W 1997 roku do Bydgoszczy dotarły pierwsze volva, które sukcesywnie wypierały z tras wysłużone ikarusy. Łącznie, w latach 1997-2001 MZK zakupiło aż 93 takie pojazdy, w większości niskopodłogowe. Po osiemnastu latach jazdy autobusy producenta rodem ze Szwecji zostały wycofane z eksploatacji. Z tej okazji jesienią ubiegłego roku odbyło się nawet specjalne ich pożegnanie.

Z pojazdami marki Volvo postanowili nie rozstawać się jednak członkowie Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego. Przez kilka miesięcy analizowali warianty zakupu i utrzymania pojazdu. W miniony wtorek oficjalnie poinformowali, że Volvo B10MA stało się ich własnością. – Jest to pierwsze i prawdopodobnie jedyne zachowane w Bydgoszczy volvo z MZK, jednocześnie pierwszy w Polsce zachowany autobus tego modelu – wyjaśnia Robert Reimus z SnrRTP.

Teraz przed miłośnikami komunikacji mozolna praca, aby pojazd mógł okazjonalnie pojawiać się na trasach, podobnie jak choćby należący do stowarzyszenia autobus Jelcz M11. Wnętrze volva nabytego przez SnrRTP zyskało już nowe obicia siedzeń. Trwają starania o wpisanie pojazdu do rejestru zabytków z uwagi na jego unikatowość.

Powiązane treści