Bydgoszcz
10C
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 10 • L 10
10C
Pon
7C
Wt
5C
Sr
14C
Czw
11C
Pt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMinister Mariusz Błaszczak w regionie
DSCF0769 (Copy)
30.09.2016 | 17:03

Minister Mariusz Błaszczak w regionie

Spotkanie i nagrodzenie najofiarniejszych strażaków oraz przyznanie promes na usuwanie szkód związanych z klęskami żywiołowymi stanowiły przedmiot wizyty Szefa MSWiA w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Minister Błaszczak m.in. wraz z dzielnym druhem Tadeuszem Okraską który ucierpiał podczas usuwania skutków nawałnicy.

Fot. Stanisław Gazda

W piątek (30 września) Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji otworzył posterunek w Dragaczu oraz wręczył medale w ramach akcji „Młody Bohater”. Następnie w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy szef MSWiA spotkał się ze strażakami, którzy usuwali skutki nawałnic w województwie oraz z przedstawicielami samorządów, które otrzymały wsparcie finansowe na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Na uroczystości wręczenia promes Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych oraz uhonorowania funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej przybyli: Posłowie na Sejm RP  Jan Krzysztof Ardanowski oraz Tomasz Latos, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski, Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu st. bryg. Janusz Halak, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł  Spychała, komendanci powiatowych I miejskich PSP, a także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. Obecni byli również przedstawiciele samorządów, którym nadano promesy: starosta powiatu tucholskiego Michał Mroz, burmistrz Brześcia Kujawskiego Wojciech Zawidzki, wójt Gostycyna  Ireneusz Kucharski, wójt gminy Choceń  Roman Nowakowski, wójt gminy Fabianki Zbigniew Słomski, wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

Zabierając głos Wojewoda Kujawsko-Pomorski  Mikołaj Bogdanowicz podziękował za przywrócenie dwóch posterunków policji i zwrócił uwagę na to, że województwo kujawsko-pomorskie jest regionem bardzo często nawiedzanym przez różnego rodzaju kataklizmy, co sprawia ogromne problemy samorządom, które same nie są w stanie poradzić sobie z usuwaniem ich skutków. Pomoc z MSWiA na realizowanie dziewięciu zadań w tym zakresie jest zatem nie do przecenienia. Ale likwidacja skutków kataklizmów, to także ludzie – dodał wojewoda – strażacy z PSP i OSP są dumą naszego województwa – podkreślił M. Bogdanowicz.

Promesy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych to kwestia, która interesowała najbardziej zgromadzonych dziś na uroczystości przedstawicieli samorządów. Kwota promes przyznanych w tym roku dla naszego województwa wynosi łącznie do tej pory 5 473 000 zł. Wójt gminy Obrowo otrzymał promesę na odbudowę fragmentów drogi gminnej przebiegającej przez Dobrzejewice i Zawały w wysokości 500 tys. złotych; Burmistrz Brześcia Kujawskiego otrzymał promesę na odbudowę mostu na rzece Zgłowiączce w kwocie 1.800.000 zł., Starosta Tucholski otrzymał promesę na przebudowę drogi powiatowej Śliwice-Łążek-Tleń oraz Wieszczyce- Wielka Klonia w kwocie 800.000 zł, Wójt gminy Gostycyn otrzymał promesę na remont drogi gminnej w miejscowości Pruszcz w wysokości 500 tys. złotych, Wójt gminy Choceń otrzymał promesę na rozbudowę sieci wodociągowej w Nakanowie Starym oraz renowację ujęć i stacji uzdatniania wody w Choceniu na kwotę 150.000zł., Wójt gminy Fabianki otrzymał promesę na odbudowę przejścia na mostku nad Świętym Strumieniem w obrębie Zarzeczewa na kwotę 70.000 zł. Ostatnia z przyznanych promes podpisana przez ministra Błaszczaka z 22 września 2016 r. przeznaczona jest dla gminy Gostycyn. Otrzymał on dziś promesę na przebudowę drogi gminnej relacji Bagienica – Bagienica Wybudowanie. Kwota promesy to 853 tys. zł.

 Szef MSWiA wyróżnił 20 strażaków, którzy  w sposób szczególny zasłużyli się podczas akcji usuwania skutków nawałnic, które latem przeszły nad województwem kujawsko-pomorskim. Działania strażaków polegały na usuwanie powalonych drzew m.in. z trakcji wysokiego  napięcia, budynków oraz dróg  i samochodów. Prowadzono też działania związane z wypompowywaniem wody. Strażacy dziś uhonorowani wyróżniali się umiejętnością dowodzenia, kreatywnością oraz dużym zaangażowaniem – dzięki czemu udało się uratować np. ludzi uwięzionych w samochodach, na które przewróciły się drzewa. Ponadto uratowali mienie znacznej i skutecznie usuwali zagrożenia w skrajnie trudnych warunkach atmosferycznych.

Szef MSWiA oraz Komendanta Główne PSP wręczyli wyróżnienia m.in.: kapitanowi Markowi Jabłońskiemu z Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy, kapitanowi Robertowi Kłosowi z Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy, starszemu aspirantowi Jackowi Cistowskiemu z Komendy Powiatowej PSP w Nakle, młodszemu ogniomistrzowi Piotrowi Mrówczyńskiemu z Komendy Powiatowej PSP w Inowrocławiu, starszemu sekcyjnemu Jarosławowi Deręgowskiemu z Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy, starszemu strażakowi Michałowi Ordynowskiemu z Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy.

W uroczystości uczestniczył także druh Tadeusz Okraska z OSP Wielkie Stwolno, który został poważnie ranny podczas akcji usuwania drzew w czasie nawałnicy i wielkiej wichury. Obrażenia były na tyle poważne, że strażak wymaga rehabilitacji i leczenia, w czym powinien mu pomóc sprzęt rehabilitacyjny przekazany przez ministra Błaszczaka i wojewodę Bogdanowicza.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zwracając się do uczestników uroczystości powiedział m.in.:

-Chciałbym w imieniu wszystkich tych, którzy mogą liczyć na państwa pomoc, serdecznie podziękować za postawę służby, taką która daje pewność innym, że w sytuacji trudnej, zagrożenia, mogą na państwa liczyć. Mundur funkcjonariusza PSP, czy OSP, kojarzy nam się jak najlepiej. Ale też wasza pomoc nierzadko jest okupiona zdrowiem, czasami życiem. To jest postawa godna wyróżnienia, godna podkreślenia. Ze swej strony chciałbym państwa zapewnić, że dołożę wszelkich starań, żeby warunki państwa służby były jak najlepsze. Rząd PiS przyjął program modernizacji służb mundurowych, który rozpocznie się w przyszłym roku i będzie trwał cztery lata. To będą dodatkowe pieniądze przeznaczone na trzy cele: podwyżki wynagrodzeń, kupienie nowoczesnego sprzętu i na inwestycje. To da gwarancję tego, że będziecie państwo w odpowiednich warunkach nieść pomoc innym i że obywatele naszego kraju będą mogli czuć się bezpieczni.

Powiązane treści