Bydgoszcz
-7C
Lekkie opady śniegu
85% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H -7 • L -7
-10C
Pon
-6C
Wt
-2C
Sr
4C
Czw
2C
Pt
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaMinisterstwo nauki: Rektor UTP powinien zostać ukarany dyscyplinarnie
Antoni Bukaluk
02.03.2016 | 21:49

Ministerstwo nauki: Rektor UTP powinien zostać ukarany dyscyplinarnie

Wniosek rzecznika dyscyplinarnego to konsekwencja tragicznych wydarzeń podczas imprezy Start Party UTP w nocy z 14 na 15 października ubiegłego roku.

Na zdjęciu: Antoni Bukaluk pełni funkcję rektora UTP od 2008 roku.

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

Karę nagany wraz z trzyletnim zakazem pełnienia funkcji kierowniczych na uczelniach wyższych chce wymierzyć profesorowi Antoniemu Bukalukowi, ustępującemu rektorowi Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, rzecznik dyscyplinarny działający przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

To kolejne pokłosie październikowej tragedii, do której doszło na UTP podczas imprezy otrzęsinowej. W konsekwencji paniki, która wybuchła wśród bawiących się, stratowanych na śmierć zostało troje studentów. Zarzuty w tej sprawie postawiono jak do tej pory byłej przewodniczącej samorządu studenckiego Ewie Ż. oraz eks-prorektorowi ds. studenckich Januszowi P. W stosunku do rektora Bukaluka wszczęto z kolei postępowanie zmierzające do usunięcia go z urzędu. Wniosek byłej minister nauki Leny Kolarskiej-Bobińskiej nie zyskał jednak poparcia niezbędnej większości kolegium elektorskiego.

Równolegle z wnioskiem o odwołanie z funkcji rektora resort nauki wszczął postępowanie prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego. W środowym komunikacie ministerstwo potwierdziło, że domaga on się wymierzenie prof. Bukalukowi (kilka dni temu odebrał nominację profesorską) kary nagany oraz trzyletniej karencji na pełnienie kierowniczych funkcji na uczelniach. Zdaniem rzecznika, rektor nie dopełnił obowiązku przestrzegania prawa i zapewnienia bezpieczeństwa na terenie uczelni, a także nie wypełnił obowiązków wynikających z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Na UTP za niespełna dwa tygodnie zostanie wybrany nowy rektor. Dotychczasowy, z uwagi na upływającą w tym roku drugą kadencję, nie może ubiegać się o to stanowisko.

Powiązane treści