Bydgoszcz
14C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h E
H 14 • L 14
14C
Pon
15C
Wt
15C
Sr
17C
Czw
16C
Pt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaMinisterstwo nauki: Rektor UTP powinien zostać ukarany dyscyplinarnie
Antoni Bukaluk
02.03.2016 | 21:49

Ministerstwo nauki: Rektor UTP powinien zostać ukarany dyscyplinarnie

Na zdjęciu: Antoni Bukaluk pełni funkcję rektora UTP od 2008 roku.

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

Karę nagany wraz z trzyletnim zakazem pełnienia funkcji kierowniczych na uczelniach wyższych chce wymierzyć profesorowi Antoniemu Bukalukowi, ustępującemu rektorowi Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, rzecznik dyscyplinarny działający przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

To kolejne pokłosie październikowej tragedii, do której doszło na UTP podczas imprezy otrzęsinowej. W konsekwencji paniki, która wybuchła wśród bawiących się, stratowanych na śmierć zostało troje studentów. Zarzuty w tej sprawie postawiono jak do tej pory byłej przewodniczącej samorządu studenckiego Ewie Ż. oraz eks-prorektorowi ds. studenckich Januszowi P. W stosunku do rektora Bukaluka wszczęto z kolei postępowanie zmierzające do usunięcia go z urzędu. Wniosek byłej minister nauki Leny Kolarskiej-Bobińskiej nie zyskał jednak poparcia niezbędnej większości kolegium elektorskiego.

Równolegle z wnioskiem o odwołanie z funkcji rektora resort nauki wszczął postępowanie prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego. W środowym komunikacie ministerstwo potwierdziło, że domaga on się wymierzenie prof. Bukalukowi (kilka dni temu odebrał nominację profesorską) kary nagany oraz trzyletniej karencji na pełnienie kierowniczych funkcji na uczelniach. Zdaniem rzecznika, rektor nie dopełnił obowiązku przestrzegania prawa i zapewnienia bezpieczeństwa na terenie uczelni, a także nie wypełnił obowiązków wynikających z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Na UTP za niespełna dwa tygodnie zostanie wybrany nowy rektor. Dotychczasowy, z uwagi na upływającą w tym roku drugą kadencję, nie może ubiegać się o to stanowisko.

Powiązane treści