Bydgoszcz
17C
Niebo częściowo zachmurzone
51% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 17 • L 17
15C
Sr
16C
Czw
16C
Pt
19C
Sob
17C
Nd
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaMinisterstwo podsumowało rekrutację na studia. Jak wypadły bydgoskie uczelnie?
rekrutacja fot. JW
13.12.2016 | 12:15

Ministerstwo podsumowało rekrutację na studia. Jak wypadły bydgoskie uczelnie?

Na zdjęciu: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy okazał się lepszy.

Fot. Justyna Wróblewska

436 316 – dokładne tyle osób rozpoczęło studia w roku akademickim 2016/2017. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeanalizowało ich wybory. 

W październiku bieżącego roku na polskich uczelniach pojawiło się o niemal dziesięć tysięcy mniej osób niż w ubiegłym roku. Ponad 340 tysięcy studentów rozpoczęło naukę na uczelniach publicznych, 92 tysiące osób zdecydowało się na wybór szkoły prywatnej.

Podobnie jak w poprzednich latach największą popularnością cieszyły się kierunki ścisłe. Dominowała informatyka. W gronie dziesięciu najczęściej wybieranych kierunków znalazły się jeszcze: zarządzanie, prawo, psychologia, automatyka i robotyka, finanse i rachunkowość, ekonomia, budownictwo, mechanika i budowa maszyn oraz pedagogika. Biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń kandydatów na jedno miejsce, można zauważyć, że wiele osób marzyło o dostaniu się na studia związane z medycyną. Na kierunek lekarski aplikowało ponad 16 osób na jedno miejsce.

Największą popularnością wciąż cieszą się uczelnie techniczne. Maturzyści najczęściej wybierali politechniki. Prym wiedzie Politechnika Warszawska, gdzie w przeliczeniu na jedno miejsce o indeks ubiegało się w tym roku ponad 7 kandydatów. W czołówce znajdują się również Politechnika Poznańska i Politechnika Gdańska.

Bydgoskie uczelnie niestety nie załapały się w pierwszej dziesiątce tego zestawienia. Średnia liczba kandydatów na jedno miejsce na UKW wyniosła 0,96 a na UTP zaledwie 0,5. Najchętniej wybieranymi kierunkami na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego były: psychologia, filologia angielska i ekonomia. Natomiast na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym najpopularniejsza była informatyka stosowana. Dużo osób zdecydowało się też studiować finanse i rachunkowość, zoofizjoterapia i architektura wnętrz.

Powiązane treści