Bydgoszcz
26C
Niebo częściowo zachmurzone
47% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H 26 • L 26
25C
Pon
24C
Wt
25C
Sr
26C
Czw
22C
Pt
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesMinistrowie podpisali porozumienie. Myśliwce MiG-29 będą remontowane w Bydgoszczy
MiG-29
23.10.2015 | 01:43

Ministrowie podpisali porozumienie. Myśliwce MiG-29 będą remontowane w Bydgoszczy

W czwartek wicepremier Tomasz Siemoniak i minister obrony narodowej Bułgarii Nikołaj Nenczew parafowali umowę na modernizację samolotów bułgarskiej armii.

Na zdjęciu: Wnętrze kokpitu polskiego myśliwca MiG-29.

Fot. Jacek Karczmarz / Wikipedia

– Podpisana właśnie umowa międzyrządowa to przełom w naszych dwustronnych relacjach – komentował wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak tuż po sygnowaniu dokumentów dotyczących remontów bułgarskich MiG-29 w Polsce. Beneficjentem porozumienia mają być Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy.

WZL nr 2 są przygotowane do realizacji tego zadania, a my – jako rząd – gwarantujemy jakość ich usług – mówił Siemoniak. I dodawał, że cieszy się z zaufania, jakiego udzielił polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu rząd Bułgarii. Władze tego kraju zdecydowały kilka miesięcy temu, że nie przedłużą umowy na serwisowanie myśliwców z Rosjanami (porozumienie obowiązywało od czterech lat). Równocześnie, podjęły rozmowy z polskim rządem na temat dokonywania napraw na terenie naszego kraju.

Negocjacje nie były łatwe, bo porozumienie próbowali storpedować przedstawiciele RSK MiG, producenta samolotów. Pod koniec września dyrektor generalny spółki Siergiej Korotkow przekonywał, że Rosja nie udzieliła Polsce licencji na serwisowanie maszyn na potrzeby państw trzecich. – To faktycznie delikatna sprawa. Czekamy na decydujące rozstrzygnięcia – mówił nam na początku października Daniel Ciechalski, rzecznik prasowy WZL nr 2. Stanowisko bułgarskich władz było jednak jednoznaczne – zbyt wysokie koszty napraw oraz sankcje nakładane przez Unię Europejską na Rosję uniemożliwiają kontynuację współpracy nad Wołgą. I zadecydowały o podjęciu rozmów z Polakami.

Pierwszym efektem wielomiesięcznych negocjacji polsko-bułgarskich był list intencyjny podpisany pod koniec sierpnia br., a finalnym – czwartkowa umowa na modernizację myśliwców i dostosowanie ich do standardów NATO. Bułgarskie MiG-29 wymagają szybkiej renowacji, bo choć – jak informuje portal Polska-Zbrojna.pl – jest ich łącznie szesnaście, to sprawne są jedynie cztery jednoosobowe wersje bojowe MiG-29A.

Polsko-bułgarska umowa w pierwszej kolejności obejmuje remont sześciu silników do maszyn bułgarskiej armii. Oprócz WZL nr 2 w Bydgoszczy, prac nad samolotami z Bułgarii podejmą się również Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 w Warszawie. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, porozumienie ma zacząć być wcielane w życie w ciągu trzech tygodni.

Powiązane treści