Bydgoszcz
-13C
92% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H -13 • L -13
-12C
Pon
-14C
Wt
-13C
Sr
4C
Czw
2C
Pt
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportMistrzostwa świata juniorów już za pół roku. Jak będą wyglądały przygotowania?
stadion Zawiszy Bydgoszcz
08.01.2016 | 21:34

Mistrzostwa świata juniorów już za pół roku. Jak będą wyglądały przygotowania?

W piątek w ratuszu omówiono wstępny plan przygotowań do przyznanych Bydgoszczy lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów.

Na zdjęciu: W lipcu na stadionie Zawiszy zagoszczą najlepsi młodzi lekkoatleci świata.

Fot. ST

W czwartek Bydgoszcz oficjalnie otrzymała prawo do organizacji tegorocznych mistrzostw świata juniorów w lekkiej atletyce. Dzień później prezydent Rafał Bruski oraz Krzysztof Wolsztyński i Sebastian Chmara przedstawili wstępny plan przygotowań do imprezy.

Zajrzałem do historii i okazuje się, że jesteśmy miastem, które najczęściej współpracuje z IAAF. To już piąta impreza w naszym mieście – mówił na rozpoczęcie konferencji Bruski. Jak dodał prezes KPZLA, Krzysztof Wolsztyński, przed organizatorami imprezy trudne zadanie. – To jest wielkie wyzwanie, aby w pół roku zorganizować mistrzostwa świata, ale cieszymy się z tego. Już jak widziałem listę kandydatów, to zdawałem sobie sprawę, że ta impreza musi się odbyć u nas – mówił.

Organizacja mistrzostw będzie kosztować miasto milion złotych, czyli cztery razy mniej niż przed siedmioma laty. Dodatkowo, z uwagi na krótki czas przygotowań, IAAF ma być bardziej wyrozumiały. Impreza spowoduje, że przyspieszone zostaną prace na stadionie Zawiszy, które pierwotnie miały się odbyć do 2017 roku. Zostanie wymieniona tablica świetlna, a możliwe jest położenie nowego tartanu na bocznym boisku i przebudowa mixed zony. Sporym wyzwaniem będą kwestie logistyczne. Jak zapewniał Wolsztyński, zostały już rozpoczęte rozmowy z Lufthansą na temat przylotu zawodników, sztabów szkoleniowych oraz dziennikarzy do Bydgoszczy. Siedem lat temu sportowcy latali do Warszawy, skąd najczęściej lotami czarterowymi udawali się nad Brdę. Teraz istnieje szansa, że do miasta zawodów dolecą już z Frankfurtu.

Jak zapowiedział Sebastian Chmara, pełniący obecnie funkcję wiceprezesa PZLA, minima kwalifikacyjne dla reprezentantów Polski zostaną obniżone, aby kadra mogła liczyć około 50 zawodników. Największe nadzieje wiązane będą z występami broniącego tytułu kulomiota Konrada Bukowskiego oraz sprinterki Ewy Swobody.

Wkrótce rozpocznie się nabór wolontariuszy, którzy pomogą w organizacji imprezy oraz w czasie jej trwania. Planowane są m.in. liczne wydarzenia towarzyszące mające promować mistrzostwa zaplanowane na 19-24 lipca.

Powiązane treści