Bydgoszcz
16C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 16 • L 16
16C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
18C
Sr
17C
Czw
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMłodzi goście z Kresów Wschodnich przyjechali pogłębiać polskość [ZDJĘCIA]
DSC_0015 (Copy)
05.08.2017 | 19:21

Młodzi goście z Kresów Wschodnich przyjechali pogłębiać polskość [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Dzieci i młodzież z Białorusi zameldowali się na bydgoskim dworcu krótko po godzinie czternastej.

Fot. Stanisław Gazda

Po dwuletniej przerwie, pociągiem z Terespola przybyła dziś do naszego regionu piętnastoosobowa grupa polskich dzieci i młodzież z Kresów Wschodnich.

To szósty z kolei pobyt dzieci ze wschodniej Białorusi ( z miejscowości Narowla i Mozyrz), czyli z ziem odebranych Rzeczypospolitej podczas I rozbioru w 1772 roku. Wschodnia Białoruś jest miejscem dokąd rzadko dociera pomoc z Polski. W trakcie pobytu w naszym regionie i kraju przewidziana jest nauka języka polskiego, poznawanie polskich tradycji, uczestnictwo w zajęciach sportowych, w wycieczkach krajoznawczych. Pobyt młodych kresowian – ma służyć pogłębianiu w nich i utrwalaniu polskości.

Prosto z pociągu młodzi Białorusini z polskimi korzeniami udali się do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy Zespole Szkół w Złej Wsi Wielkiej, które zapewnia darmowe noclegi.

W trakcie pobytu przewidziane są takie atrakcje jak: odwiedziny w Ostromecku, pobyt w Skłudzewie, Zamku Bierzgłowskim, zwiedzanie Koronowa i kąpiel w Zalewie Koronowskim, poznawanie zabytków Torunia, zajęcia w Muzeum Piernika, wizyta w planetarium, no i oczywiście poznawanie atrakcji Bydgoszczy.

Pobyt w naszym regionie młodych gości z Kresów Wschodnich możliwy jest za sprawą Bractwa Inflanckiego i Krystiana Frelichowskiego, przede wszystkim jednak  dzięki sponsorom i darczyńcom.

Wciąż aktualny jest apel do wszystkich ludzi dobrej woli o wpłaty na konto Fundacji Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości (nr konta: 46 2490 0005 0000 4530 2892 6303, tytułem: „Darowizna na cele statutowe pomoc polskim dzieciom z Białorusi). Mile widziana będzie także pomoc w postaci udostępnienia darmowego wstępu na basen, do kina, papugarni, zoo, muzeów czy innych atrakcyjnych miejsc, które młodzi potomkowie Polaków na Kresach Wschodnich mogliby zwiedzić, co ma niebagatelny wpływ na późniejsze zdanie egzaminu na Kartę Polaka.

Powiązane treści