Bydgoszcz
15C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 2km/h NW
H 15 • L 15
13C
Czw
13C
Pt
14C
Sob
14C
Nd
8C
Pon
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBlogiMłyny Rothera a może Uzdrowisko Cesarskie?
IMG_20160915_125859a
15.09.2016 | 13:41

Młyny Rothera a może Uzdrowisko Cesarskie?

Pacjenci sanatoryjni to również tętniące życiem wieczorne ulice Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Młyny Rothera

Fot. Robert Szatkowski

Nadal nie ma spójnej koncepcji jak zagospodarować budynek po dawnych Młynach Rothera, dlatego pozwalam sobie przypomnieć moją koncepcję która nie tylko zagospodarowałaby budynek, zdobyła środki na adaptacje i utrzymanie ale co ważne wpłynęłaby na ożywienie całego centrum Bydgoszczy, zaludniłaby ulice, kawiarnie, restauracje, miejsca kultury.

Propozycja opiera się na historycznym kąpielisku „Wellenbad” które powstało w drugiej połowie XIX na Wyspie Młyńskiej. Cesarz Niemiecki Fryderyk III zachwycony tym miejscem, uważał je za największą atrakcję Bydgoszczy. Ważną informacją jest to że Cesarz poważnie chorował, niewykluczone, że kąpiele łagodziły jego cierpienia.

Dlatego na bazie tej historii proponuję utworzenie w Młynach Rothera Centrum Sanatoryjno-Rehabilitacyjnego „Uzdrowisko Cesarskie”.

Korzyści jakie z tego wynikają :

  • Na powstanie takiego centrum są środki zapisane strategii wojewódzkiej, Turystyka sanatoryjna ma być ważnym elementem strategii kujawsko-pomorskiej, dzięki jest szansa na znalezienie pieniędzy potrzebnych na zaadaptowanie budynku.
  • Podpisanie kontraktu z NFZ na zabiegi, zapewni środki na utrzymanie Centrum i odciąży budżet miasta. Dodatkowe dochody dla miasta Centrum mogłoby przynieść poprzez podpisanie kontraktów na leczenie pacjentów zagranicznych
  • Oferta rehabilitacyjna przy takim Centrum wzmocniła by siłę Bydgoszczy na arenie sportowej. Szczególne specjalizować powinno się w rehabilitacji naturalnych sportach Bydgoszczy takich jak lekka atletyka czy sporty wodne.
  • Pacjent turnusu sanatoryjnego nie będzie dwa tygodnie siedzieć w pokoju hotelowym tylko wieczorami będzie chciał wyjść i się rozerwać. To stwarzałoby wielką szansę na ożywienie centrum Bydgoszczy. Tysiące pensjonariuszy korzystać będzie z kawiarenek, restauracji czy oferty kulturalnej Bydgoszczy ale i regionu. Wystarczy spojrzeć jak to wygląda w Ciechocinku, Inowrocławiu i innych miejscowościach sanatoryjnych.
  • Dodatkowo pośrednio na powstaniu Uzdrowiska Cesarskiego skorzystało by również lotnisko dzięki któremu docierali by do miasta pacjenci z zagranicy. Ponadto to także kontakty dla bydgoskich szpitali czy uczelni medycznej. Nie mówiąc już dziesiątkach czy setkach firm różnych dziedzin korzystających ze zwiększonej ilości turystów sanatoryjnych. Po prostu polska medycyna jest duża tańsza niż zachodnia i z pewnością takie centrum nie narzekało by na brak pacjentów.

Reasumując nie ma co ukrywać, że społeczeństwo polskie jak europejskie starzeje się, coraz więcej starszych osób potrzebuje zabiegów rehabilitacyjnych dlatego, taki ośrodek jest przyszłościowy. A pozytywna historia i zachwyty Cesarza Fryderyka na pewno są solidnym fundamentem do powstania takiego Centrum a także dużą promocją zachęcającą potencjalnych pacjentów do przybycia na leczenia do bydgoskiego Uzdrowiska Cesarskiego

Robert Szatkowski

Bydgoszczanin, Prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród, historyk, żeglarz, działacz społeczny.

Panel dyskusyjny


Dyskusja dla wszystkich

Powiązane treści