Bydgoszcz
8C
Opady
98% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 8 • L 8
9C
Pt
9C
Sob
12C
Nd
13C
Pon
16C
Wt
ZDMIKP: Wstrzymanie ruchu tramwajowego w okolicach węzła Garbary. Trwa oczekiwanie na pomoc medyczną dla pasażera.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMłyny Rothera idą do naprawy. W planach – rewitalizacja
Młyny Rothera
18.11.2015 | 16:58

Młyny Rothera idą do naprawy. W planach – rewitalizacja

Rozpoczęły się prace zabezpieczające XIX-wieczny kompleks budynków przed dalszą degradacją.

Na zdjęciu: Młyny Rothera od strony placu zabaw położonego na Wyspie Młyńskiej.

Fot. Pit1233 / Wikipedia (wolna licencja)

Na terenie Młynów Rothera rozpoczęły się prace zabezpieczające budynki przed dalszym pogarszaniem się ich stanu technicznego. Równolegle, urząd miasta zapewnia o przygotowywaniu dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych.

Obiekty, które miasto przejęło od spółki Nordic Development w 2013 roku, znajdują się w fatalnym stanie technicznym. Ratusz tuż przed wyborami parlamentarnymi zaprezentował koncepcję ich zagospodarowania – projekt pod nazwą „Ogrody wody” miałby być interaktywnym centrum rozrywkowo-edukacyjnym. Wartość projektu, który tchnąłby nowe życie w zabytkowe budynki, to niemal 50 milionów złotych. Większość bydgoski magistrat chce pozyskać ze środków unijnych.

Obecnie najbardziej kluczową kwestią nie jest jednak finansowanie nowego życia młynów, ale zatrzymanie ich degradacji. Na terenie obiektów zlokalizowanych na Wyspie Młyńskiej rozpoczęły się właśnie roboty zabezpieczające. „Wykonywane jest oczyszczenie obiektów, a przede wszystkim ich piwnic z zalegających śmieci, gruzów, pozostałości materiałów i elementów po wykonywanych w poprzednim okresie robotach budowlanych oraz zabezpieczanie piwnic przed napływającą do nich z sąsiedniego terenu wodą” – wylicza w komunikacie zespół prasowy urzędu miasta. Ponadto, prowadzone są działania, które umożliwią zabezpieczenie otworów na okna i drzwi, a także dachów. W złym stanie znajdują się również niektóre ściany – mają one zyskać specjalne wzmocnienie.

Roboty zabezpieczające mają zakończyć się na przełomie lutego i marca. Ratusz złożył także wniosek o pozwolenie na budowę dla kolejnego etapu odbudowy Młynów Rothera obejmującego uzupełnienie stolarki okiennej, oczyszczenie elewacji czy trwałe wypełnienie brakujących elementów zwieńczenia budynków.

Powiązane treści