Bydgoszcz
13C
Słonecznie
58% wilgotność
Wiatr: 6km/h E
H 14 • L 11
15C
Wt
16C
Sr
20C
Czw
23C
Pt
12C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaMuzeum Okręgowe kupiło motorowery z Rometu
exploseum bydgoszcz
21.11.2018 | 12:18

Muzeum Okręgowe kupiło motorowery z Rometu

Na zdjęciu: Komar Model 230.

Fot. Andrzej Borsuk/MOB

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zakupiło dziewięć motorowerów, wyprodukowanych w okresie PRL w Zakładach Rowerowych Romet.

W kolekcji MOB znalazły się takie modele jak: Komar typ MR230, MR231, MR 2338 i MR2352, Pegaz, Kadet „motorynka” Pony M1 i M2 oraz Chart. Te modele jednośladów, będące jednymi z najważniejszych typów motorowerów produkowanych w całej historii Rometu, znacząco wzbogacą muzealną kolekcję. Zakup został częściowo sfinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fotografie nabytków, jako obiektów tygodnia prezentowane są na profilach muzeum na Facebooku i Instagramie, a także na stronie internetowej.

Warto wspomnieć, że obecnie w Exploseum (ul. Alfreda Nobla) prezentowana jest wystawa „Rower po bydgosku”. Ukazuje ona historię największej polskiej firmy rowerowej, która przez lata była jednym z przemysłowych symboli miasta. Ekspozycja dostępna jest do 31 marca 2019 roku. Muzeum Okręgowe informuje też, że z chęcią przyjmie zabytkowe rowery wyprodukowane w bydgoskim Romecie oraz wszelkie przedmioty związane z zakładami (katalogi reklamowe, zdjęcia, przedmioty okolicznościowe).


Powiązane treści