Bydgoszcz
17C
Słonecznie
33% wilgotność
Wiatr: 8km/h WNW
H 17 • L 17
10C
Wt
12C
Sr
9C
Czw
15C
Pt
18C
Sob
PILNE: Źle zaparkowany pojazd na ul. Chodkiewicza. Tramwaje linii nr 4 i 6 skierowane zostały na Las Gdański.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaMydło pokonało konkurencję
muzeum_mydła_JW-1200x800
23.11.2015 | 17:52

Mydło pokonało konkurencję

Bydgoszcz może pochwalić się najciekawszym muzeum w Polsce!

Na zdjęciu: Fragment ulotki promującej muzeum.

Fot.

Mydło i brud – ta tematyka zachwyciła przedstawicieli National Geographic Polska, którzy stworzyli ranking pięciu najciekawszych muzeów w Polsce. Niekwestionowanym zwycięzcą tej listy okazało się Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy.

Wybór najbardziej interesujących miejsc nie był łatwym zadaniem. Liczył się przede wszystkim przedmiot zainteresowania, jak i forma oraz sposób jego realizacji. Oprócz bydgoskiego muzeum, na podium znalazło się jeszcze Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie i Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Muzeum Mydła i Historii Brudu i to jedyne takie miejsce w Europie. Powstało ono 1 września 2012 roku przy ul. Długiej 13-17, jako efekt wspólnych działań przewodniczki po Bydgoszczy – Darii Kieraszewicz oraz producenta mydła z koziego mleka – Adama Bujnego. To oni stworzyli coś, czego wcześniej nikt nie wymyślił i nawiązali do historii naszego miasta, w którym już w XVIII wieku zakładano pierwsze fabryki mydła, sprawiające że kiedyś słynęło ono z produkcji tego wyrobu.

Niespełna godzinna wizyta w muzeum składa się z dwóch części. Na samym początku każdy uczestnik poznaje zapachy i dodatki do zrobienia mydła, by następnie dobrać do nich formę oraz kolor i stworzyć swoją własną sztukę tego tworu. Wyrób zastyga podczas drugiego etapu wizyty, czyli zwiedzania zgromadzonych eksponatów, o których opowiada przewodnik. Na koniec wizyty goście dostają wykonane przez siebie mydło.

Muzeum otwarte jest codziennie, a dokładne godziny jego zwiedzania podane są na oficjalnej www tego miejsca. Tam też zamieszczone są informacje odnośnie sposobu rezerwacji miejsca oraz ceny biletów.

Powiązane treści