Bydgoszcz
15C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 15 • L 15
19C
Sr
16C
Czw
20C
Pt
19C
Sob
15C
Nd
PILNE: Utrudnienia w ruchu przy CH Rondo. W związku z pracami drogowymi wyłączony jest jeden pas ruchu
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINa Placu Kościeleckich wycinają kasztanowce [ZDJĘCIA]
wycinka kasztanowców
24.01.2017 | 14:06

Na Placu Kościeleckich wycinają kasztanowce [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Gdyby nie wycięto tych drzew, zagrażałyby bezpieczeństwu.

Fot. Stanisław Gazda

Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – na Placu Kościeleckich trwa usuwanie 6 kasztanowców z uwagi na ich zły stan fitosanitarny.

W lipcu 2016 roku, w związku z przewróceniem się jednego z drzew na Placu Kościeleckich, została opracowana ekspertyza dendrologiczna dotycząca stanu zdrowotnego 19 kasztanowców białych rosnących na tym terenie. Uzyskana decyzja  Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotycząca stanu tych drzew wskazywała na konieczność bezwzględnego usunięcia 6 kasztanowców z uwagi na ich zły stan fitosanitarny.

Stan drzew jest tak zły, że nie ma możliwości wykonania żadnych zabiegów ochronnych, które przywróciłyby ich prawidłową wegetację. Powyższa decyzja została również  potwierdzona opinią wydaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. W związku z tym Miasto zleciło wycinkę wspomnianych drzew, których usunięcie zostanie zrekompensowane nowymi nasadzeniami w ilości 6 sztuk kasztanowców. Prace związane z usunięciem drzew zostaną prowadzone będą  do 27.01.2017 roku.

Stan zdrowotny pozostałych drzew, rosnących na terenie Placu Kościeleckich,  również wymaga stałego monitoringu. W okresie wegetacyjnym zostaną ponownie przeprowadzone oględziny terenu przez inspektora Urzędu Miasta i ustalony harmonogram niezbędnych prac pielęgnacyjnych w strukturze drzewostanu.

Obecne działania będą zmierzały do utrzymania poprawnego stanu zdrowotnego drzew rosnących na ww. terenie, a tym samym zminimalizowania ewentualnych strat w środowisku. Wycinka chorych drzew zmusza Miasto również do dokonania zmian w opracowanych już koncepcjach rewitalizacji skweru, jako elementu  rewaloryzacji całego terenu Placu Kościeleckich. Zakończenie prac planowane było wstępnie na pierwszy kwartał roku 2018.

Powiązane treści